Csöbörből vödörbe: az intim fertőzések spiráljában

Szponzorált tartalom

2023. március 21. Kontent

shutterstock_1892246818_vg6.jpg

Különbség és összefüggés is van a bakteriális vaginózis és a húgyúti fertőzés között. Összeszedtünk mindent, amit a két állapotról tudni kell.

Ha az intim fertőzésekről van szó, valószínűleg te is tudtad, hogy mind a bakteriális vaginózis, mind a húgyúti fertőzés nagyon gyakori női egészségi probléma. Nézzük, mi az összefüggés és a különbség a két betegség között!

A bakteriális vaginózis, rövidítve BV akkor jelentkezik, amikor a hüvelyflóra felborul, a savas hüvelyi pH lúgos irányba tolódik, és az ott található kórokozók elszaporodnak. Valószínűleg te is ismered a jellemző tüneteit, hiszen a nők nagy része az életében legalább egyszer találkozik a BV okozta kellemetlen panaszokkal: a bőséges és híg, szürkésfehér színű, ráadásul kellemetlen, halszagú hüvelyfolyással, valamint a csípő, égő érzéssel, ami intim együttlét vagy pisilés közben tovább fokozódhat. Kevesen tudják, de az sem ritka, hogy teljesen tünetmentesen zajlik a betegség. Így sajnos veszélyesebb is lehet a fertőzés: ahogy azt a korábbi cikkünkben is írtuk, a kezeletlen BV számos szövődményt okozhat, beleértve a meddőséget, a vetélést és a koraszülést is.

Olykor a panaszok nagyon emlékeztetnek a húgyúti fertőzés jeleire. Ez a nőknél ugyancsak gyakori kórkép, hiszen a nők 80 százaléka élete során legalább egyszer megtapasztalja az úgynevezett „felfázásos” tüneteket, vagyis az állandó vizelési ingert és a fájdalommal járó vizeletürítést. Ezért rendszerint az E. coli nevű baktérium a felelős, ami a vastagbélben előforduló kórokozó, és ha bejut a húgycsőbe, az ottani steril környezetben könnyedén elszaporodik, és felszálló fertőzés alakul ki.

De hogyan kerül oda?

– merülhet fel a kérdés. Elég egyszerűen: a nők hüvelybemenete és a végbélnyílása közel van egymáshoz, ezért például szex útján, vagy WC-használat után a gáttájék helytelen irányú törlésével az E. coli átkerülhet a húgycsőbe, valamint a hüvelybe, de elősegítheti a fertőzést az is, ha tangát viselünk.

Különbség a bakteriális vaginózis és a húgyúti fertőzés között:

a BV és a húgyúti fertőzés tünetei, ahogy azt fentebb is említettük, olykor fedhetik egymást. Éppen ezért figyelni kell a tüneteket, és jelentkezni kell az orvosnál, aki segít a helyes diagnózis felállításában.

Vessünk egy pillantást a bakteriális vaginózis és a húgyúti fertőzés tüneteire!


1. Folyás

BV esetén a nők híg, vizes, bűzös, vagy hüvelygomba esetén inkább darabos és szagtalan hüvelyváladékot tapasztalhatnak. Ezek a tünetek azonban a húgyúti fertőzésre nem jellemzők.

2. Gyakori vizelés

Húgyúti fertőzés esetén égő érzés jelentkezik vizeléskor, vagy úgy érezheted, hogy gyakrabban kell pisilned. A BV azonban nem jár ilyen panaszokkal.

3. Fájdalom a hasban

Ha hasi fájdalmat tapasztalsz, akkor lehet, hogy húgyúti fertőzésed van, mert ez ennek egy gyakori tünete, míg a BV nem okoz ilyet.

A bakteriális vaginózis és a húgyúti fertőzés hasonló tünetei:

  • Fájdalmas vizelés

A BV és a húgyúti fertőzés tünetei általában fájdalmat hívnak elő vizelés közben, vagy diszkomfortérzést okoznak.

  • Égő érzés odalent

A vizeléskor jelentkező fájdalom mellett az állandó égő érzés és viszketés odalent a BV és a húgyúti fertőzés gyakori tünete.

  • Bűzös szagú vizelet

Gyakori tünet a BV és a húgyúti fertőzés során egyaránt.

Egyikből lehet a másik

Fontos tudni, hogy a kezeletlen bakteriális hüvelyfertőzés hólyaghurutot is okozhat. Ha ugyanis a hüvelyben kialakult fertőzést nem kezeljük, akkor a kórokozók a húgyhólyagba is feljuthatnak, ott pedig megtapadva és elszaporodva gyulladást okozhatnak. Ez váltja ki az úgynevezett felfázásszerű tüneteket, amelyekért valójában nem a hideg a felelős, hanem azok a baktériumok, amelyek a húgycsőbe kerülve, majd onnan feljutva elérik a húgyhólyagot, ahol szaporodásnak indulnak.

Így alakul ki a hólyaghurut, ami gyakori vizelési ingerrel, illetve pisilés közben égő, szúró fájdalommal is jár.

A tünetekért felelős baktériumok akár a szomszédos hüvelyből is érkezhetnek, például, ha valakinek éppen tüneteket alig okozó bakteriális hüvelyfertőzése van. Ilyenkor ugyanis a húgycsőnyílás közelében nagy számban lehetnek jelen káros baktériumok. A tünetmentes bakteriális vaginózis tehát gyakran lehet egy visszatérő, makacs hólyaghurut forrása.

Hirdetés

A Vitagyn C hüvelykrém hármas hatásával segít a hüvelyflóra helyreállításában

Vitagyn C hüvelykrém bakteriális vaginózis megelőzésére és kiegészítő kezelésére szolgál. A hármas hatású hüvelykrém tejsavtartalmának köszönhetően helyreállítja a hüvely élettani pH-értékét, ezzel gátolja a kórokozók szaporodását, ráadásul egyik összetevője, a maltodextrin révén táplálja a szervezet saját Lactobacillus-flóráját, tehát segít a hüvelyflóra helyreállításában. C-vitamint is tartalmaz, amely közismerten kiváló immunerősítő és antioxidáns. A Vitagyn C hüvelykrémet várandósok és szoptató nők is használhatják.webp_net-resizeimage_5.png

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL  A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogytudor.blog.hu/api/trackback/id/tr8518071538
süti beállítások módosítása