A menopauza időszaka számos testi és lelki tünetet hozhat magával. Ezek egyénenként változóak, és nem minden nő tapasztalja őket egyformán. Fontos azonban, hogy tisztában legyünk a lehetséges változásokkal és azok megelőzésével vagy kockázatainak csökkentésével, amiért már fiatalabb éveinkben is tehetünk.
Általában akkor félünk valamitől a legjobban, ha nem ismerjük, vagy nem tudunk róla eleget. Így van ez a menopauzával is, amiről sok nő fejében egy ijesztő kép él. Pedig a változókort jól is meg lehet élni, arról nem beszélve, hogy a reprodukciós évek vége nem jelenti azt, hogy az élet izgalmas része lezárult. Számos híresség beszélt már arról, hogy a változókor meghozta számára a kiteljesedést.
Igen, ebben az időszakban valóban sok változás történik a testünkkel, különféle tüneteket, panaszokat is tapasztalhatunk, és bár ezek többsége nem a kellemes kategóriába tartozik, ma már számos lehetőség áll a rendelkezésünkre, hogy a panaszokat csökkentsük, vagy akár meg is szüntessük. Az egészséges életmód, a stresszkezelési technikák, a rendszeres orvosi vizsgálatok és a megfelelő táplálkozás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a menopauza időszaka is kiegyensúlyozott és egészséges legyen.
Milyen tünetekről is beszélünk, és hogyan lehet tenni ellenük?
Testi tünetek
1. Hőhullámok és éjszakai izzadás:
- A hőhullámok megjelenése a menopauza egyik leggyakoribb tünete, a hirtelen jelentkező melegségérzetet gyakran izzadás kíséri.
- Megelőzés: Rendszeres testmozgás, kiegyensúlyozott étrend és a stressz kezelése csökkentheti a hőhullámok gyakoriságát és intenzitását.
2. Csontritkulás (oszteoporózis):
- A menopauza idején az ösztrogén szintjének csökkenése miatt a csontok sűrűsége is csökkenhet, ami növeli a törés kockázatát.
- Megelőzés: Kalciumban és D-vitaminban gazdag étrend, valamint súlyzós edzések és rendszeres fizikai aktivitás segíthet a csontok erősítésében.
3. Súlygyarapodás:
- A hormonális változások és az anyagcsere lassulása miatt a menopauza során gyakran előfordul a testsúly növekedése. Erről bővebben a korábbi cikkünkben írtunk.
- Megelőzés: Egészséges étrend, rendszeres kardio- és erősítő edzések, valamint a stresszkezelés segíthet a testsúly kontrollálásában.
4. Szív- és érrendszeri betegségek:
- Az ösztrogén védő hatásának csökkenése miatt nő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
- Megelőzés: Egészséges életmód, megfelelő táplálkozás, rendszeres testmozgás és a dohányzás elkerülése csökkentheti a kockázatot.
Lelki tünetek
1. Hangulatingadozások:
- A hormonális változások gyakran érzelmi hullámzásokhoz vezetnek, beleértve a depressziót és a szorongást.
- Megelőzés: A stressz kezelése, relaxációs technikák alkalmazása, a rendszeres testmozgás és a megfelelő alvás mind hozzájárulhat a lelki egyensúly megőrzéséhez.
2. Memóriazavarok és koncentrációs nehézségek:
- A hormonális ingadozások hatással lehetnek a kognitív funkciókra is, ideértve a memóriát és a koncentrációt.
- Megelőzés: A szellemi aktivitás fenntartása, például olvasással, tanulással, rejtvényfejtéssel, valamint a rendszeres fizikai aktivitás és az egészséges étrend segíthet a kognitív funkciók megőrzésében.
Mit tehetünk fiatalabb éveinkben?
1. Egészséges életmód:
- Alakítsunk ki kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrendet, amely tartalmazza a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.
- A rendszeres testmozgás, beleértve a kardio- és erősítő edzéseket, segíthet megőrizni a csontok és az izmok egészségét, valamint hozzájárul a testsúly kontrollálásához.
2. Stresszkezelés:
- Alkalmazzunk relaxációs technikákat, például meditációt, jógát vagy mély légzési gyakorlatokat a stressz csökkentése érdekében.
- Biztosítsuk a megfelelő alvásmennyiséget és -minőséget, mivel az alvás kulcsfontosságú a testi és lelki egészség fenntartásában.
3. Rendszeres orvosi vizsgálatok:
- Vegyünk részt rendszeresen szűrővizsgálatokon, például csontsűrűség-mérésen, valamint szív- és érrendszeri szűréseken, hogy időben felismerjük és kezeljük az esetleges problémákat.
- Egészségügyi tanácsadás: Konzultáljunk orvosunkkal a menopauza tüneteiről és az azok enyhítésére szolgáló lehetőségekről, beleértve a hormonpótló terápiát és más kezelési módszereket.
Ahogy azt már korábban is megírtuk, a változókor számos testi és lelki tünetet hozhat magával, de sokat tehetünk a megelőzéssel a tünetek enyhítése érdekében. Minden nő számára fontos, hogy már fiatalabb éveiben is figyeljen ezekre a tényezőkre, hogy a változókor beköszöntével a lehető legjobb állapotban legyen mind fizikálisan, mind mentálisan.
Hirdetés
A változókor első tünetei már a negyvenes életévektől kezdődően megmutatkoznak. A tünetek enyhítésére és a mindennapok megkönnyítésére alkalmas a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. A Remifemin Plus igazoltan hatásos és biztonságos növényi gyógyszer, nem tartalmaz ösztrogént, illetve fitoösztrogéneket sem. A Remifemin Plus a változókorral járó testi-lelki tünetek enyhítésére ajánlott, patikában kapható gyógyszer, amely két összetevő, a magas koncentrációjú, speciális poloskavész- (Cimicifuga racemosa-) kivonat, valamint orbáncfűkivonat kombinációját tartalmazza.
Vény nélkül kapható gyógyszer
Fotó: Phytotec Hungária Bt.