Az egészséges párkapcsolatok dinamikája a nyílt kommunikáción alapszik, ám akadnak olyan témák, amiket a férfiak és nők egyaránt hajlamosak elkerülni. Ezek a "szürkezónák" gyakran olyan tabusított topikokat tartalmaznak, amikről egyik fél sem szeret beszélni, pedig befolyásolhatják a kapcsolat minőségét. Nézzük, melyek a leggyakoribb beszédtémák, amiket hajlamosak vagyunk a szőnyeg alá söpörni.
Szerencsére arra halad a világ, hogy a korábban tabusított témák, amelyek összefüggenek a szexualitással vagy a nemiséggel, egyre inkább feloldódnak, és beszédtémák lesznek. Mi is arra biztatunk mindenkit, hogy a párkapcsolatokban se titkolózzunk, hanem próbáljunk nyíltan beszélni a testünket érintő témákról is. Nézzük, mi az, amit gyakran titkol egy nő a párja előtt.
1. Testi változások
A nők gyakran nehezen beszélnek olyan testi változásokról, amelyek nem illeszkednek a "tökéletes" női képhez. Ilyenek lehetnek a testszőrzet, a narancsbőr, a pattanások vagy a test más, kevésbé vonzónak tartott részei. Bár ezek a változások természetesek, a társadalmi nyomás miatt sok nő titkolja a partnere előtt. Sokszor félnek attól, hogy ez csökkentheti vonzerejüket a férfi szemében. De ha egy kapcsolat stabil, és valódi érzelmek táplálják, nagy eséllyel nem egy pattanástól fog kihunyni a szerelem lángja.
2. Cikluszavarok és menstruációs problémák
A menstruáció, a PMS (premenstruációs szindróma) és a cikluszavarok is nehéz témák lehetnek. Bár egyre több kapcsolatban jelenik meg nyíltan a menstruáció kérdése, sok nő még mindig nem szeret beszélni erről a párjával. Az olyan problémák, mint a fájdalmas menstruáció, a cikluszavarok vagy a hormonális változások, gyakran nem kerülnek szóba, mert kellemetlennek érzik őket megosztani.
“Sokáig Laura sem mert ezekről beszélni, de mivel a menstruációja miatt nagy fájdalmai voltak, előbb-utóbb muszáj volt leülni a párjával és elmesélni neki, mi játszódik le ilyenkor a testében és hogy ez őt mennyire megviseli. Maga is meglepődött, hogy Péter, akivel akkor fél éve voltak együtt, mennyire megértő. A srác arra is megkérte, hogy soha többet ne titkoljon el előle ilyen dolgokat, hiszen nincs ebben semmi szégyellnivaló”
3. Hangulatingadozások (PMS) és hormonális hatások
A PMS következtében fellépő hangulatingadozások olyan dolgok, amelyeket sok férfi nem ért meg teljesen, ami leginkább abból adódik, hogy nincs kellő információja a témáról. Épp ezért fontos lenne, hogy a férfiak is megismerjék a női ciklus természetét, hogy a fellépő hangulatingadozásokat a helyén tudják kezelni.
“Laurához hasonlóan Csilla is amellett döntött, hogy beszél Ferivel, akivel akkor még csak randiztak, hogy neki a PMS miatt gyakran vannak hangulatingadozásai, mielőtt megjön. Csilla úgy gondolta, jó, ha Feri tudja, hogy ezek nem róla, nem neki szólnak, hanem a havi vérzés előtti napokban a hormonok miatt nehezebben tudja kontrollálni a hangulatát, és ilyenkor érzékenyebb. Feri megköszönte, hogy beavatta ebbe az érzékeny témába, mert így már ő is tudja, mi miért történik.”
Ahogy a nők is titkolnak néhány, szerintük „nem szexi” részletet, úgy a férfiak is rejtegethetnek olyan privát szokásokat, amelyek szerintük csökkentenék férfias megjelenésüket. Ezek lehetnek szépségápolási szokások, az önbizalomhiány megnyilvánulásai vagy akár az érzékenység, amelyet sok férfi elrejt. A társadalmi elvárások rájuk is nagy hatással vannak, ezért is károsak azok a nemi sztereotípiák, amelyek szerint a férfiaknak nem szabad gyengének látszani. Ennek egyik következménye, főleg az idősebb korosztály körében, hogy csak nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem beszélnek az intim problémákról, egészségi panaszokról, és orvoshoz is csak akkor mennek el, ha már nagy fájdalmakkal küzdenek.
Segítség vagy zavaró, ha a férfi is szeretne tenni valamit?
A menstruáció és a hormonális ciklus minden nő életében fontos szerepet játszik, ám sok esetben kérdéses, hogy a férfi aktívan részt vegyen-e ebben. A válasz nagyban függ a kapcsolattól és a kommunikáció szintjétől. Egyes nők számára megkönnyebbülést jelent, ha a párjuk megérti és támogatja őket ebben az időszakban, míg mások inkább elvonulnának, és nem szeretnék ezt a részt megosztani.
Sok nő számára hatalmas könnyebbséget jelent, ha a párja megértő, és tudja, mikor van szüksége egy kis plusz törődésre, türelemre. Ha a férfi tájékozott a PMS-ről és a cikluszavarokról, az segíthet abban, hogy jobban tudjon alkalmazkodni az adott helyzethez, és kevésbé érzi magát kirekesztettnek.
Viszont előfordulhat, hogy a nő inkább saját magának szeretné megtartani ezeket a testi folyamatokat, és zavarónak érezheti, ha a férfi túlzott érdeklődést mutat vagy túl segítőkész akar lenni. Ilyenkor fontos a határok meghúzása, hogy mindkét fél kényelmesen érezze magát.
A legtöbb esetben elmondható, hogy a titkolózás, tabusítás hosszú távon nem válik be, és inkább káros, mintsem pozitív eredménnyel járna.
Hirdetés
Vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer
Fotó: Phytotec Hungária Bt.