A stressz és az alvászavar ördögi köre – így szabadulhatsz tőle

Szponzorált tartalom

2024. december 6. Kontent

sf2.jpg

A stressz és az alvás szorosan összefügg egymással: amikor stresszesek vagyunk, nehezebben alszunk el, és ha rosszul alszunk, a stresszkezelési képességünk is csökken. Ez az „ördögi kör” hosszú távon súlyosan ronthatja az életminőséget és az egészséget. De hogyan befolyásolja a stressz az alvást, miért alakul ki ez a negatív spirál, és mit tehetünk azért, hogy ezt elkerüljük vagy megszakítsuk?

Stresszes időszakokban a szervezetünk kortizolt termel, ami „stresszhormonként” ismert. A kortizol fokozza az éberséget, a szívritmust és az adrenalintermelést, és előkészíti a testet a cselekvésre. Ez a „készenléti állapot” hasznos, ha valós veszéllyel nézünk szembe, de hétköznapi stresszhelyzetekben (például munkahelyi problémák vagy anyagi gondok esetén) gátolja az elalvást és a pihenést.

Ha stresszes állapotban fekszünk le, az agyunkban zakatoló gondolatok és a feszült test megakadályozza a gyors elalvást, és felületesebbé, szaggatottabbá teszi az alvást. Így nem tudunk megfelelően regenerálódni, és másnap még inkább fáradtak, ingerlékenyek és stresszesek leszünk.

Hogyan hat az alváshiány a stresszre?

Az alváshiány gyengíti a stresszel szembeni ellenállóképességet. Amikor keveset vagy rosszul alszunk, a szervezetünk még több kortizolt termel, ami fokozza az éberséget és a szorongást. Az alváshiány miatt csökken a figyelem és az összpontosítás, így hajlamosabbak leszünk a hibákra és a kisebb problémák is nagyobbnak tűnhetnek. Mindez növeli a stresszt, ami újra megzavarhatja az alvást, így kialakul a stressz és az alvás ördögi köre.

Az ördögi kör megtörése: Mit tehetünk?

A stressz és alvás közötti negatív spirál megszakítása nem könnyű, de számos stratégiával javíthatunk a helyzeten. Íme néhány módszer, amely segíthet:

1. Állandó alvási rutin kialakítása

Próbáljunk minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni, még hétvégén is.
Az állandó rutin segít a testnek beállítani az alvás-ébrenlét ciklust, így könnyebb lesz elaludni, és pihentetőbb alvásban részesülhetünk.

2. Relaxációs technikák lefekvés előtt

Lefekvés előtt próbáljunk relaxációs gyakorlatokat végezni, például mélylégzést, meditációt vagy nyújtást. Ezek a technikák segíthetnek megnyugodni, csökkenteni a stresszt és felkészíteni a testet az alvásra. Egy rövid, 10 perces meditáció vagy lassú, mély légzés csökkentheti a kortizolszintet, és elősegítheti a pihenést.

3. Digitális eszközök korlátozása

A telefonok, laptopok és tévék kék fénye serkenti az agyat, és akadályozza a melatonin – az alvást segítő hormon – termelését. Lefekvés előtt egy órával kapcsoljuk ki ezeket az eszközöket, és inkább valami relaxáló tevékenységgel, például olvasással, írással vagy zenével készüljünk az alvásra.

4. Mozgás beiktatása a nap folyamán

A rendszeres testmozgás segít csökkenteni a stresszt és javítani az alvás minőségét, de érdemes a nehezebb edzéseket inkább a nap korábbi szakaszára időzíteni, mivel az esti mozgás serkentő hatása akadályozhatja az elalvást.

5. Kerüljük a késő esti stimuláló szereket

A koffein és a nikotin serkenti az idegrendszert, ezért ezek fogyasztását a reggeli és kora délutáni órákra időzítsük, ha pedig nehezen alszunk el, késő délután már kerüljük ezeket.

6. Stresszkezelési technikák elsajátítása

Ha a stressz hosszabb idő óta fennáll, érdemes stresszkezelési módszereket elsajátítani, vagy akár szakember segítségét kérni. Az önismereti technikák, a relaxáció, sőt, szükség esetén a pszichoterápia mind-mind segíthetnek abban, hogy a stressz hatását csökkentsük és elkerüljük az ördögi kör kialakulását.

Az alvás és a stressz egyensúlya: hogyan támogassuk ezt hosszú távon?

Az egészséges alvási szokások és a stresszkezelés kiemelten fontos a jó közérzet és az életminőség fenntartásában. Ha már észrevesszük magunkon a stressz és alváshiány jeleit, érdemes időben közbelépni és beépíteni a mindennapokba azokat a módszereket, amelyek segíthetnek pihenni és kezelni a feszültséget.

Ha odafigyelünk a rendszeres, pihentető alvásra, és megtanuljuk kezelni a mindennapi stresszt, sikeresen elkerülhetjük a stressz és alvás közötti negatív spirál kialakulását. Így hosszú távon energikusabbnak, kiegyensúlyozottabbnak és stresszmentesebbnek érezhetjük magunkat, ami minden életterületünkre pozitív hatással lesz.

Hirdetés

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

sf_termekfoto.png

Vény nélkül kapható gyógyszer

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogytudor.blog.hu/api/trackback/id/tr118741508
süti beállítások módosítása