Így töltsd fel hatékonyan a vasraktáraidat

Szponzorált tartalom

2025. február 14. Kontent

mf4_1.jpg

A szervezet vasraktárai nem egyik pillanatról a másikra merülnek ki, így a vashiány akár fél-egy évig is észrevétlen maradhat. Ez azért is történhet meg, mert a tünetek nem specifikusak, és gyakran magunk is bagatellizáljuk vagy kompenzáljuk azokat. Pedig fontos lenne időben felismerni a problémát, ugyanis a vasraktárak feltöltése szintén hosszadalmas, minimum három hónapos folyamat. Mutatjuk, milyen jelekre figyelj, és milyen módon a legcélszerűbb a vasat pótolni.

Mielőtt a saját szakállunkra vaspótlásba kezdenénk, érdemes részletes kivizsgálást kérni. A legalapvetőbb a vérben található vas, az úgynevezett szérumvas mennyiségének meghatározása: ha a szintje alacsonyabb a normálisnál, az vashiányt jelez. Ezen felül érdemes megnézetni a vasraktárak telítettségét megbízhatóan jelző szérumferritin szintjét is. Ennek csökkenése már tünetek nélkül és normál szérumvasérték mellett is utal enyhe vashiányra.

De mi a helyzet a tünetekkel?

Sokszor előfordul, hogy a vashiány egyes tüneteit egyéb problémáknak tulajdonítjuk. Ilyen a

  • fáradékonyság, levertség – ez az egyik leggyakoribb tünet, amely könnyen összetéveszthető a stressz vagy az alváshiány hatásával;
  • koncentrációs nehézségek – szintén betudható a fáradtságnak, stresszes élethelyzetnek;
  • sápadt bőr – jellegzetes tünete a vashiánynak, amikor a bőr fakóvá válik, mivel a hemoglobin hiánya miatt csökken a vörösvérsejtek oxigénszállító képessége;
  • hajhullás, törékeny körmök – gyakran a haj és a körmök állapotán is nyomot hagy, ha a vasraktáraink kimerülőben vannak;
  • szapora szívverés, légszomj – ezek a tünetek a súlyosabb vashiányos állapotnál jelentkezhetnek.

Ha ezeket a tüneteket tapasztalod magadon, akkor érdemes egy egyszerű vérvizsgálattal megerősíteni a diagnózist. Amennyiben valóban vashiányról van szó, azt már csupán vasban gazdag étkezéssel nem tudjuk helyrehozni, gyógyszer szedésére lesz szükség.

Mennyi idő alatt korrigálható a vashiány?

A vashiányt szintén nem lehet instant módon megszüntetni, ez egy hosszú távú folyamat. A szervezet vasraktárainak feltöltése legalább három hónapot vesz igénybe, de súlyos esetekben ennél hosszabb időre is szükség lehet.

Ma már sokféle készítmény létezik, ezért azt is megtehetjük, hogy olyan vaspótlót választunk, amely illeszkedik az életritmusunkhoz és a szokásainkhoz.

Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy míg a C-vitamin segíti, addig a kávé, tea, tejtermékek és polifenolok gátolják a vas felszívódását. Ezért érdemes a vasat olyan időpontban bevenni, amikor ezeket az élelmiszereket nem fogyasztjuk.

Ne feledjük, a vaspótlás időigényes folyamat, a várt eredményt a számunkra megfelelő vaspótló következetes szedésével tudjuk elérni!

Hirdetés

A vashiány a nőknél a leggyakoribb, de bárkinél kialakulhat húsmentes étrend, speciális diéta, drasztikus fogyókúra vagy erőteljes sportolás mellett. A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. A vas jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a Maltofer rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltoferben lévő vas nem lép kölcsönhatásba étel- és italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.

mf-1500x840.jpg

Vény nélkül kapható, vas(III)‑hidroxid‑polimaltóz-komplex tartalmú gyógyszerek

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogytudor.blog.hu/api/trackback/id/tr10018791156

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása