Ha nem szeretnénk fáradtak, levertek, később pedig vérszegények lenni, elengedhetetlen, hogy gondoljunk a rendszeres vasbevitelre, esetleg a vas pótlására. Azonban ahhoz, hogy valóban hatékony legyen, több tényezőt is figyelembe kell venni. Összegyűjtöttük a legfontosabb lépéseket, amiket ne hagyj ki, ha hatékonyan szeretnéd feltölteni a vasraktáraidat.
1. Az ok felderítése
Először derítsd ki a vashiány okát, és szüntesd meg azt! Ugyanis a vashiányt számos tényező okozhatja, például vérveszteség (egyebek között erős menstruáció vagy emésztőrendszeri vérzés), helytelen étrend, felszívódási zavarok vagy krónikus betegségek. Az első lépés mindig az, hogy kiderítsd, mi áll a háttérben. (Ehhez persze kérd szakértő segítségét, vagyis fordulj orvoshoz.) Ha például a helytelen étrend miatt alakul ki a hiány, változtass az étkezéseden, és fogyassz több vasban gazdag ételt.
A pótlás módja az alapbetegségtől és a vashiány mértékétől függ. Ha a hiány jelentős, akkor a vastartalmú táplálékkiegészítő már nem elég, magas vastartalmú gyógyszeres vaspótlásra van szükség legalább 3 hónapig. Előfordulhat az is, hogy ennél gyorsabb vasfeltöltésre van szükség, ilyenkor kórházi körülmények között, intravénás injekció útján kell vasat juttatni a szervezetbe.
2. Gyulladás esetén várj a vaspótlással
A vaspótlást nem érdemes elkezdeni vagy folytatni, ha gyulladás van a szervezetedben – amit okozhat egy egyszerű fertőzés, hirtelen fellépő vagy krónikusan fennálló gyulladásos betegség is. Ilyen esetben ugyanis a vas felszívódása csökken, így a pótlás kevésbé lesz hatékony. Tehát egy influenza vagy bakteriális fertőzés után, amikor a szervezet már regenerálódott, sokkal hatékonyabb lehet a vas pótlása.
3. A türelem feltöltött vasraktárakat terem
A szervezet vasraktárainak feltöltése időigényes folyamat, általában 3-6 hónapra van szükség hozzá. Miután befejezted vagy mielőtt befejeznéd a kúrát, ellenőriztesd a hemoglobin mellett a ferritinszintedet is. A ferritin szintje mutatja meg, hogy valóban fel vannak-e töltve a vasraktárak.
4. Kellemetlen mellékhatások? Ne hagyd abba a pótlást
Nincs mit szépíteni, a vaskészítmények gyakori mellékhatása lehet a székrekedés, a hasmenés vagy a gyomorpanaszok. Ezek miatt sokan abbahagyják a gyógyszerszedést, pedig léteznek megoldások. Például, ha egy adott készítmény nem válik be, válts egy másikra. A folyékony formák kíméletesebbek az emésztőrendszerhez. Az is lehet, hogy rossz az időzítés, vagyis, ha az üres gyomorra bevett vas kellemetlen tüneteket okoz, válassz olyan készítményt (pl. vas(III)-alapút), amelyet étkezés közben is be lehet venni.
5. Szedd megfelelő mennyiségben
Ahhoz, hogy a vasból a szükséges mennyiség felszívódjon, nem elég „valamennyit” szedni. Fontos a megfelelő napi adag, a gyógyszerforma és az alkalmazás módja is. Vashiányban naponta 60-100 mg vasat kell bevinni, amelynek biztosítására önmagában a vasban gazdag élelmiszerek, étrend-kiegészítők fogyasztása nem elegendő. Ezért vashiányban csak olyan vaspótló készítményt érdemes szedni, amelyik megfelelő mennyiségű vasat tartalmaz.
Hidd el, a gondos és kitartó vaspótlás hosszú távon meghozza gyümölcsét: energikusabb, egészségesebb leszel, és a szervezeted optimálisan fog működni.
Hirdetés
A vashiány a nőknél a leggyakoribb, de bárkinél kialakulhat húsmentes étrend, speciális diéta, drasztikus fogyókúra vagy erőteljes sportolás mellett. A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. A vas jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a Maltofer rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltoferben lévő vas nem lép kölcsönhatásba étel- és italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
Vény nélkül kapható, vas(III)‑hidroxid‑polimaltóz-komplex tartalmú gyógyszerek
Fotó: Phytotec Hungária Bt.