Valóban igaz, hogy a vasvesztés leginkább a menstruációval, vérveszteséggel és a terhességgel összefüggő jelenség, ám azt kevesebben tudják, hogy valójában mindenki, minden nap veszít kisebb mennyiséget belőle. A napi veszteség mértéke általában 1-2 mg között mozog, és ennek rendszeres pótlása azért fontos, mert a szervezet nem képes önállóan előállítani a vasat.
Ahogy azt korábban is írtuk, a vas a szervezet egészséges működéséhez nélkülözhetetlen nyomelem, amelynek alacsony szintje sokaknak okoz problémát: a világ lakosságának körülbelül egyharmadát érinti.
A vashiánynak különböző fokozatai vannak, amelyeknek a tünetei is eltérőek. Minél nagyobb a hiány, annál súlyosabb panaszokat okoz. Kezdj el gyanakodni, ha feltűnően sápadt és/vagy tartósan fáradt vagy, hullik a hajad, elvékonyodnak a körmeid, gyakran fáj a fejed, hamar kifulladsz, esetleg rendszeresen cserepes az ajkad. Annak érdekében, hogy minél hamarabb kiderüljön a vashiány, érdemes évente egyszer orvosi vizsgálattal ellenőriztetni a vérképedet.
Jó, ha azt is tudod, hogy vasat mindannyian veszítünk a hétköznapok során, ezért elengedhetetlen, hogy folyamatosan biztosítsuk a szervezetnek az utánpótlást.
De minek „köszönhető”, hogy naponta apadnak a vaskészleteink? Íme néhány példa arra, hogyan távozik a vas a szervezetből:
- Bőrsejtek cseréje. A bőr természetes regenerációs folyamatai során az elhalt hámsejtek leválnak, ezzel együtt pedig kis mennyiségű vas is távozik a szervezetből.
- Izzadás. A verejték nemcsak vizet és sókat, hanem minimális mennyiségű vasat is tartalmaz. A verejtékezés különösen aktív életmód esetén okozhat jelentősebb vasvesztést.
- Hajhullás, körömvágás. Hasonlóan a bőrsejtekhez, a haj és a köröm természetes vesztése szintén hozzájárul a vaskészletek csökkenéséhez. A vashiány miatti hajhullás, körömtöredezés fokozódásával pedig még több vasat veszítünk.
- Emésztési folyamatok. A vizelet- és székletürítéssel, az elhalt bélnyálkahártya-sejtek kiürülésével naponta távozik vas a szervezetből.
- Apró vérveszteségek. Ha rendszeres vagy gyakori, a fogínyvérzés, az orrvérzés, a vérző aranyér vagy az emésztőrendszeri kisebb vérzések is hozzájárulhatnak a napi vasveszteséghez.
Ahhoz, hogy ne legyen szükséged orvos által felügyelt vaspótlásra, érdemes megelőző lépéseket tenni.
Legyen kiegyensúlyozott, vegyes étrended! Fogyassz vasban gazdag ételeket: az állati eredetű élelmiszerek, például a vörös húsok, a máj és a tojás kiváló hemvasforrások, amelyeket a szervezet könnyebben hasznosít. A növényi források, mint a hüvelyesek, a spenót vagy a diófélék, szintén tartalmaznak vasat, de a bennük található, úgynevezett nemhemvas felszívódása kevésbé hatékony.
Ha esetleg az étrendünk nem biztosítja a megfelelő vasmennyiséget, érdemes étrend-kiegészítő formájában bevinni a vasat a szervezetbe. Ma már számos ilyen készítmény közül választhatunk.
C-vitamin fogyasztása. A C-vitamin segíti a vas felszívódását, ezért érdemes a vasban gazdag ételeket citrusfélékkel, paprikával vagy brokkolival kombinálni.
Ha ezekre odafigyelsz, és egyébként egészséges vagy, a normális vasveszteség mellett nem kell attól félned, hogy vashiányod lesz, de a biztonság kedvéért érdemes évente egyszer laborvizsgálatot kérni, hogy megtudd, szükséged van-e nagyobb dózisú pótlásra.
A vashiányt nem érdemes félvállról venni, ugyanis vérszegénységet is okozhat, amely lassan, lappangva alakul ki, és kezdetben ugyan súlyos panaszokat nem okoz, a következményei viszont lehetnek azok.
A jó hír az, hogy a hiányzó vas pótolható, és amint a szervezet újra kellő mennyiségű, jól hasznosuló vashoz jut, a tünetek enyhülnek, jobb lesz a koncentrációs képességünk, csökken a fáradékonyság, visszatér a haj ragyogása, a bőr rugalmassága, és a szem alatt éktelenkedő karikák is eltűnnek. Megelőzni azért is érdemes, mert a vashiányos vérszegénység gyógyszeres kezelése is csak minimum 3 hónap alatt lesz eredményes, de akár 6 hónapig is elhúzódhat.
Hirdetés
A vashiány a nőknél a leggyakoribb, de bárkinél kialakulhat húsmentes étrend, speciális diéta, drasztikus fogyókúra vagy erőteljes sportolás mellett. A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. A vas jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a Maltofer rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltoferben lévő vas nem lép kölcsönhatásba étel- és italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
Vény nélkül kapható, vas(III)‑hidroxid‑polimaltóz-komplex tartalmú gyógyszerek
Fotó: Phytotec Hungária Bt.