Itt a nyár, végre lehet strandolni. Talán már meg is tervezted, hová menekülsz el a hőség elől. Egy kellemes úszás, egy hűs medence valóban felfrissíthet – de tisztában vagyunk vele, hogy a klóros víz milyen hatással van az intimzónánkra? Amennyiben érzékeny a hüvelyflórád, érdemes nem csak trendi fürdőruhával készülni a strandszezonra, nehogy kellemetlen hüvelygomba legyen a lubickolás vége.
Biztosan te is tudod, hogy a hüvelyflóra a tested egyik legfontosabb védelmi vonala, a hüvelyben természetesen előforduló mikroorganizmusok – főként Lactobacillusok – ökoszisztémája. Ezek a jó baktériumok tejsavat termelnek, így biztosítva az enyhén savas, 3,8–4,2 közötti pH-értéket. A hüvelyi pH egy mérőszám, amely azt mutatja, mennyire savas vagy lúgos a közeg kémhatása. Az egészséges nő hüvelyének pH-értéke általában 3,8 és 4,2 között van, ami enyhén savas környezetet jelent. A savas közeg képes gátolni a káros baktériumok és gombák – köztük a Candida albicans – szaporodását.
Amikor ez az érzékeny egyensúly felborul, például antibiotikum, hormoningadozás vagy irritáló anyag (például klór) hatására, a savas pH lúgosabb irányba tolódhat. Ilyenkor a „rosszfiúk”, azaz a gombák és káros baktériumok szabad utat kapnak. Ez vezethet hüvelygombához vagy egy másik kellemetlen betegséghez, a bakteriális vaginózishoz.
A klór a hüvely ellensége?
Ez az általános vízfertőtlenítő kétségtelenül hatékony a kórokozók ellen – de sajnos nem válogat, vagyis a hüvelyflóra természetes lakóira is hatással van. Kevésbé ismert tény, hogy rendszeres uszodalátogatás esetén a klóros víz kiszáríthatja az intimterületek hámját, megváltoztathatja a hüvely pH-értékét, és irritációt okozhat. Lényegében ilyenkor a saját tejsavtermelő baktériumok pusztulása miatt jöhet létre a gombás fertőzés.
Egyes uszodákban a vízkezelés során alkalmazott további vegyszerek (mint például bróm vagy pH-stabilizálók) szintén befolyásolhatják a mikrobiom egyensúlyát.
A magyar fürdőkultúra és az intimegészség
Magyarország méltán híres termálvizeiről és gyógyfürdőiről, ezek nemcsak nagyon szépek, de tiszták és ellenőrzöttek is, így elkerülhetetlen a fertőtlenítőszerek – elsősorban a klór – használata. Itt érdemes helyretenni egy tévhitet: nem az uszodában, a medencében, a vécében „szedjük össze” az intimfertőzéseket, hanem a klóros víz, a sokáig nedves fürdőruha okozhat galibát a hüvelyflóra egyensúlyában, és így szaporodhatnak el odabent a kórokozók.
Mit tehetsz, hogy a wellness után ne kelljen a patikába rohannod?
- Fürdés után zuhanyozz le, és cseréld le mihamarabb a fürdőruhát száraz alsóneműre és ruhára.
- Kerüld a hosszú ideig tartó üldögélést a vizes fürdőruhádban – a meleg, nedves közeg kiváló táptalaj a kórokozók elszaporodására.
- Kerüld az illatosított intimtermékeket, tusfürdőket – ezek sokszor többet ártanak, mint használnak.
- Szerezz be hüvelyflóra-regeneráló készítményt – főleg, ha hajlamos vagy visszatérő fertőzésekre.
- Figyelj a jelekre: ha égő, viszkető érzést tapasztalsz, vagy fehéres, túrós állagú hüvelyfolyás jelentkezik, ne halogasd a nőgyógyász felkeresését!
Hirdetés
Speciális összetétel (bórsav, tejsav, kamillakivonat) – hatásos segítség hüvelygomba ellen
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. Tejsavtartalma visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, kamillakivonata pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. Vény nélkül elérhető a legtöbb hazai gyógyszertárban.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Fotó: Phytotec Hungária Bt.