A vékony, tökéletes test hajszolása nem újkeletű dolog, sajnos sokak számára a mindennapok részévé vált. Bár manapság a szépség egyre diverzebb, és pozitív példák sorát láthatjuk a divatiparban, azért még mindig nagy a nyomás a nőkön, hogy beleférjenek az S-es ruhákba. A kemény diétáknak, túlzott edzéseknek azonban súlyos következményei lehetnek.
A modellvilágban hosszú évtizedek óta irreális követelményrendszernek kell megfelelni a lányoknak (és fiúknak), 2023-ban sorra írtak a nemzetközi lapok arról, miszerint a high fashion kifutóin és a sztárvilágban újra az egészségtelen kinézet és a nullás méret lesz a mérce. A lavinát Kim Kardashian fogyása indította el, és a Miu Miu 2023-as divatbemutatója is sokat tett érte, ahol a modellek hasvillantós topokban, és a kilencvenes éveket idéző szoknyákban vonultak fel. Az aggódó hangok szerint nemcsak a ruhák múltidézők, hanem a lányok testalkata is, hiszen a kilencvenes években lépett kifutóra a divatvilág új érája, a kissé junkie kinézetű, extrán vékony modellek generációja, és jött divatba egy új irányzat: a heroin chic.
Kate Moss színre lépését követően a modellek új generációja még vékonyabb lett: a divatipar legfelső szintjein a casting directorok, a divattervezők azokat a modelleket kezdték el preferálni, akiknek a teste nélkülözte a nőiesebb domborulatokat. Gondoljunk csak Jodie Kiddre, aki 14 évesen a 183 cm magasságához mindössze 48 kiló volt. Egy magasra nyúlt kiskamasz teste lett a mérvadó, és ez az irányelv a mai napig nem kopott ki a divatipar legfelső köreiből.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ahhoz azonban, hogy egy felnőtt nő ilyen méreteket tartson, drasztikus diétára, kemény edzésekre van szükség. Az utóbbi években több modell is a nyilvánosság elé állt, és elmesélte, étkezési zavarokkal küzdött, sanyargatta a testét, hogy megfeleljen a high fashion irreális elvárásainak.
A Victoria’s Secret egykori modellje, Bridget Malcolm nem olyan rég nyíltan beszélt arról, hogy a szigorú diéták és a túlzásba vitt edzések súlyos egészségi problémákhoz vezettek nála, beleértve a hormonális egyensúly felborulását és a vashiányt. Ezek miatt hosszú ideig küzdött kimerültséggel és egyéb egészségi problémákkal.
Bridget az elsők között nyilatkozott arról, hogy a high fashion világában akkor ajnározták a legjobban, amikor kórosan sovány volt, és hosszú ideje éheztette magát.
Bogár Niki, aki maga is a legnagyobb divatházak kifutóin sétált végig, könyvet is írt a témában, A divatipar és az evészavarok - A kifutók veszélyei címmel. Niki saját bevallása szerint a modellkedés előtt is küzdött anorexiával, majd egy rövid, tünetmentesebb időszak után, miközben elkezdett modellként dolgozni, újra fellángolt nála a betegség, ezért otthagyta a szakmát, ahol akkor volt a legsikeresebb, amikor alig nyomott 49 kilót a 180 cm magasságához. Bogár Niki a könyvében részletesen ír arról, hogy a teste milyen szörnyű állapotban volt, miután drasztikus diétát és edzéseket tartott.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A túlzott diéta szinte mindig vashiánnyal jár együtt
A túlzott diéta vagy az abból kialakult anorexia a legtöbb esetben kéz a kézben jár a vashiánnyal, a vérszegénységgel, hiszen nincs miből pótolni a fogyó készletet.
Az egysíkú táplálkozás, a kemény fogyókúrák csökkentik a vasbevitelt, a menstruációs vérzés az átlagnál gyorsabb vasvesztéssel jár, a sport és a fizikai munka, azaz az erőteljes izommunka több vasat igényel.
A vas kulcsszerepet játszik a szervezet működésében, hiszen a hemoglobin részeként felelős az oxigén szállításáért a vérben. Ha nem viszünk be elegendő vasat az étrendünkkel, vagy a testünk nem képes azt megfelelően hasznosítani, a szervezet oxigénellátása romlik. Szintén gyakori jelenség a vérszegénység, amely a vashiány következtében alakul ki, és amely során a szervezetben csökken a vörösvértestek száma, valamint a hemoglobin mennyisége, és a vörösvértestek emiatt kisebbek is lesznek. Ez a betegség súlyos esetekben sürgős beavatkozás nélkül akár halálhoz is vezethet.
A vashiány gyakori jelei:
- állandó fáradtság,
- szédülés, fejfájás,
- gyenge koncentráció,
- sápadt bőr,
- hajhullás, törékeny körmök,
- szapora szívverés vagy légszomj már kisebb fizikai aktivitás után is.
Ha ezeket a panaszokat észleled magadon, érdemes orvosi vizsgálatra menni, mivel, ahogy azt korábban is leírtuk, a hosszabb ideig fennálló vashiány vérszegénységhez (anémiához) vezethet, ami már komolyabb kezelést igényel.
Ilyenkor az étkezési változások nem hoznak eredményt, hatékony vaspótlásra van szükség, amelyet orvosi felügyelet mellett kell alkalmazni. A vaspótló készítmények szedése néhány hét alatt érezhető javulást hozhat, de a kezelést több hónapig is folytatni kell a raktárak feltöltése érdekében.
Hirdetés
A vashiány a nőknél a leggyakoribb, de bárkinél kialakulhat húsmentes étrend, speciális diéta, drasztikus fogyókúra vagy erőteljes sportolás mellett. A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. A vas jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a Maltofer rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltoferben lévő vas nem lép kölcsönhatásba étel- és italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
Vény nélkül kapható, vas(III)‑hidroxid‑polimaltóz-komplex tartalmú gyógyszerek
Fotó: Phytotec Hungária Bt.