„Csak a korral jár?” – Nem kell együtt élni a prosztatamegnagyobbodással

Szponzorált tartalom

2025. március 26. Kontent

px6_1.jpg

Még mindig aktívan él az a tévhit, miszerint a gyakori vizelési inger és a gyengébb vizeletsugár természetes velejárói az öregedésnek. “Jól van az úgy”, legyintenek rá sokan. De ennek tényleg így kell lennie?

Kétségtelen, hogy a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) egy gyakori állapot, amely az 50 év feletti férfiak közel felét érinti, és 70 éves kor felett szinte minden második férfi tapasztal valamilyen tünetet.

Maga az elváltozás nem rosszindulatú, azt azonban fontos tudni, hogy kezeletlenül komoly szövődményekhez vezethet, lehet és kell is tenni ellene.

Mi történik, amikor a prosztata túl nagyra nő?

Ahhoz, hogy értsük, mi történik ezzel a testrésszel, nem árt tisztában lennünk azzal, mi hol helyezkedik el a testünkben és milyen funkciót lát el. A prosztata, bár kicsi szerv, kiemelkedő fontosságú a férfiak egészségében. A húgyhólyag alapja és a medencefenéki izomzat között elhelyezkedő, dió nagyságú, mirigyes szerv – más néven a dülmirigy – körülöleli a húgycső kezdeti részét. Ha bármilyen okból megnő a prosztata térfogata, nyomást gyakorol a húgycsőre, ami vizelési zavarokhoz vezethet. Fiatalabb korban általában a prosztatagyulladás jellemző, míg 45 év felett a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás gyakoribb.

Az érintettek gyakran tapasztalják, hogy gyengül a vizeletsugár, gyakran kell éjszaka a WC-re járni, akadozik a vizelet, és nem sikerül a hólyag teljes kiürítése. Amennyiben a beteg nem kap megfelelő kezelést, az állapot fokozatosan romlik, és komoly szövődmények alakulhatnak ki. Mutatjuk, mik lehetnek ezek.

1. Húgyúti kövek – amikor a hólyag nem tud teljesen kiürülni

Ha a vizelet pang a hólyagban, akkor az ott maradó folyadékból húgyúti kövek képződhetnek. Ezek a kövek irritációt, fájdalmat, további vizeletelakadást és egyéb tüneteket okozhatnak:

  • hirtelen jelentkező, éles fájdalom az alhasban,
  • véres vizelet,
  • égő érzés vizelés közben.

A hólyagkövek gyakran csak műtéti úton távolíthatók el, és ha az alapvető problémát – a prosztatamegnagyobbodást – nem kezelik, a kövek újra és újra kialakulhatnak.

2. Visszatérő húgyúti fertőzések – a pangó vizelet melegágya

A húgyhólyagban rekedt vizelet kedvező környezetet biztosít a baktériumok számára, így növeli a húgyúti fertőzések (UTI) kockázatát. Egy elhanyagolt prosztatamegnagyobbodás esetén az ilyen fertőzések gyakran visszatérnek, és egy idő után antibiotikumrezisztens kórokozók is létrejöhetnek, amelyek nehezebben kezelhetők. A férfiak felfázását leggyakrabban a prosztata duzzanata okozza.

Tünetek:

  • égő, csípő érzés vizeléskor,
  • rossz szagú, zavaros vizelet,
  • alhasi fájdalom, hidegrázás.

A húgyúti fertőzések a vesékig is feljuthatnak, ami vesemedence-gyulladáshoz vezethet, amely hosszú távon vesekárosodást is okozhat.

3. Veseelégtelenség – a legsúlyosabb következmény

A kezeletlen prosztatamegnagyobbodás végső szövődménye a veseelégtelenség, amely művesekezelést (dialízist) tehet szükségessé. Ez úgy történhet meg, hogy a megnagyobbodott prosztata elzárhatja a húgycsövet, ami miatt a vizelet nem tud kiürülni a hólyagból. Ezután a pangó vizelet visszaáramolhat a vesékbe, ami fokozatosan károsítja azok működését. A folyamatos nyomás és a fertőzések végül visszafordíthatatlan veseelégtelenséget okozhatnak.

A veseelégtelenség életveszélyes állapot, csak dialízissel vagy veseátültetéssel kezelhető.

„Majd magától elmúlik”

Az igazság az, hogy a prosztatamegnagyobbodás nem fog magától javulni – éppen ellenkezőleg, idővel egyre súlyosabb szövődményeket okozhat.

Épp ezért, ha gyakran felkelsz éjszaka vizelni, vagy észreveszed, hogy a vizeletsugár gyengül, fordulj orvoshoz! Rendszeres urológiai szűréssel, amely 50 éves kor felett évente ajánlott, sokat tehetsz a megelőzésért. Ha a családban előfordult prosztataprobléma, akkor már korábban is érdemes elkezdeni. A megfelelő életmód is sokat számít: a túlzott koffein- és alkoholfogyasztás, valamint a mozgásszegény életmód súlyosbíthatja a tüneteket.

Milyen kezelésre számíthatunk?

Ma már többféle hatékony fitoterápia, gyógyszeres kezelés vagy műtéti eljárás létezik a prosztatamegnagyobbodásra, így nincs szükség felesleges szenvedésre. A prosztata-vízgőzterápia például egy minimálisan invazív kezelési eljárás, amelyet a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) tüneteinek enyhítésére alkalmaznak.

Az is biztos, hogy a tünetek nem fognak maguktól megszűnni, és a halogatás csak tovább növeli a szövődmények kockázatát. Az időben felismert és kezelt BPH azonban jól kontrollálható, és megakadályozhatók a súlyosabb következmények.

Hirdetés

Proxelan végbélkúp helyi hatású, tökmagolajat tartalmazó orvostechnikai eszköz a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás okozta vizelési zavarok kezelésének kiegészítésére. A prosztata közelében hat, vagyis ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van.
A harmincdarabos kiszerelés vény nélkül elérhető a hazai patikákban. A kezelés ismételhető és akár tartósan is alkalmazható.

kep1.png

Recept nélkül kapható gyógyászati segédeszköz

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogytudor.blog.hu/api/trackback/id/tr4618820462
süti beállítások módosítása