Sokan élnek abban a tévhitben, hogy a hüvelyszárazság csak a klimaxszal küzdő nőket érinti. De az igazság az, hogy fiatalabb korban is problémát okozhat, így nem árt tudni, hogy az évek múlása mellett, milyen egyéb kiváltó okai lehetnek.
A kezeletlen hüvelyszárazság tönkreteheti a szexuális életet, ráadásul további kellemetlen tünetekkel is járhat, ennek ellenére a nők többsége mégsem mer beszélni róla, hanem "csak" csendben szenved a panaszoktól. Ugyanakkor ez nem jó megoldás, hiszen a hüvelyszárazság jól kezelhető, bármely életkorban is találkozunk vele.
Milyen tünetek alapján kezdhetünk gyanakodni?
Ha a szex fájdalmas, annak gyakran a hüvelyszárazság az oka, ugyanis a közösülést nagyon fájdalmassá tudja tenni, ha a hüvely már a szexuális izgalmi állapot hatására sem nedvesedik be kellően. Így a vaginát bélelő hámszövet száraz marad, ami akár a mindennapokban is égető, feszítő érzést okozhat. A tünetek között előfordulhatnak a húgyutakat érintő panaszok is, mint a felfázásra jellemző alhasi fájdalom vagy égő érzés vizeléskor, de a hüvelyfertőzések is gyakoribbá válhatnak, valamint enyhébb vagy súlyosabb fokú vizeletcsepegés is megjelenhet.
Változókorban valóban az ösztrogénszint csökkenése okozza a hüvelyszárazságot, ám az ösztrogén mennyisége különböző tényezők hatására akár fiatal nőknél is lecsökkenhet.
Mik lehetnek ezek az egyéb hatások?
-
Szülés után, szoptatás idején megváltozott hormonszintek
-
Bizonyos betegségek kezelésének mellékhatásaként, mint például a petefészkek sebészeti úton történő eltávolítása, a kemoterápia, vagy a medence területét érintő sugárkezelés, illetve az emlőrák hormonkezelése nyomán is kialakulhat hüvelyszárazság
-
A fogamzásgátló tabletták leállítják a petefészek ciklikus hormontermelését, a tablettákkal bejuttatott hormonadag pedig kevesebb lehet, mint a napi saját hormon mennyisége lenne, ez pedig a méhnyálkahártya és a hüvelyhám elvékonyodásához vezethet, amely hüvelyszárazságra hajlamosíthat
-
Egyéb gyógyszerek, mint az allergia elleni antihisztaminok vagy az antidepresszánsok
-
A túlzott alkoholfogyasztás vagy dohányzás
-
Olyan betegségek és gyógykezelésük, mint a cukorbetegség, a pajzsmirigy-alulműködés, az endometriózis
-
Túl nagy stressz, amelyre hüvelyszárazsággal is reagálhat a szervezet
Mi a teendő, ha fiatalon jelentkezik a kellemetlen probléma?
Semmiképp se szégyenkezz miatta, és bátran beszélj erről a párodnak is. Azt is fontos tudnod, hogy kellő segítséggel orvosolható a probléma, ezért érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulnod. Már csak azért is, mert a kezeletlen hüvelyszárazságnak akár súlyosabb következményei is lehetnek, ezekről bővebben itt írtunk.
Testápolóval ne kezeld magad házilag!
Bár jó ötletnek tűnhet, egyáltalán nem az, hiszen az ilyen termékek nagyobb bajt is okozhatnak: irritálhatják a hüvelyt és a hüvelyhám sérüléséhez is vezethetnek. Átmeneti megoldást jelenthet, ha aktus közben síkosítót használunk, viszont a mindennapi kellemetlen érzésre ez nem nyújt tartós megoldást.
Amennyiben az ösztrogénhiány okozza a problémánkat, az orvosod ajánlhat hormontartalmú készítményt, de létezik olyan hormonmentes segítség is, amely ápoló, nedvesítő összetevőinek köszönhetően bármilyen eredetű hüvelyszárazság esetén biztonsággal alkalmazható.
Hirdetés
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz