A nők jelentős része szenved a PMS kellemetlen tüneteitől, amelyek enyhítésére különböző megoldások léteznek. Az sem mindegy például, milyen ételeket fogyasztunk.
Korábbi posztjainkban részletesen is írtunk arról, hogy a PMS tünetei milyen hatással lehetnek egy nő mindennapjaira. Hangulatingadozás, ingerlékenység, szorongás, édesség és egyéb ételek utáni sóvárgás, és még hosszan sorolhatnánk a menstruációt megelőző napokban gyakori és rendszerint nagyon kellemetlen panaszokat. A jó hír az, hogy ezekkel nem kell feltétlenül együtt élni. Súlyosabb esetben az orvos a vezető tünetektől függően enyhe nyugtatót, fogamzásgátló tablettát, vízhajtót, gyulladáscsökkentőt javasolhat, ugyanakkor életmódbeli, étkezési változtatásokkal is enyhíthetjük a tüneteket.
A rendszeres sport, a stresszoldó gyakorlatok például sokat segíthetnek a hangulatingadozásokon, de az sem mindegy, milyen ételeket fogyasztunk ekkortájt. A hormonszint zavaraihoz ugyanis hozzájárulhat a nem megfelelő táplálkozás, vagyis fokozhatjuk a tüneteket azzal, ha magas cukortartalmú, finomított szénhidrátokban gazdag ételeket fogyasztunk, ha sok koffein- és alkoholtartalmú italt iszunk. A feldolgozott, sós ételek sem ajánlottak, mert azok felerősíthetik a puffadást, a görcsöket. Érdemes kerülni ezeken a napokon a vörös húsokat és a tejtermékeket is.
Vannak azonban ételek, illetve tápanyagok, amelyek segíthetnek:
Vitaminok
A szakemberek szerint ilyenkor fontos a B6-vitamin megfelelő mennyiségű bevitele, amely elősegíti a májban az ösztrogén lebontását, növeli a vér progeszteronszintjét, valamint serkenti a „boldogsághormon” kiválasztását az agyban.
És ha már a vitaminokat említjük, akkor jó tudni, hogy az E-vitamin is kedvező hatással lehet a testünkben zajló változásokra, hiszen köztudottan javítja az oxigén hasznosulását. A kalcium és a magnézium görcsoldó, nyugtató, fájdalomcsillapító hatású, a vas és a cink pedig a PMS lelki tüneteinek enyhítésében segíthet. Mivel mind a vas, mind a cink fontos agyi enzimek alkotórészei, ezért hiányukban nem termelődnek bizonyos „hírvivő” molekulák, ami hangulati zavarokban, például depresszióban nyilvánulhat meg. Magnéziumban gazdag ételek például a vajbab, a mogyoróvaj és a diófélék, kalcium pedig a spenótban, brokkoliban és szójatejben található.
Rostban gazdag ételek
A rostok egyébként is elengedhetetlenek az egészséges bélműködéshez, de a PMS idején is jól jönnek, ezért a tányérunk felén lehetőleg olyan étel legyen minden étkezésnél, amely rostokban gazdag. Ez lehet spenót, sóska, brokkoli, karfiol, bimbós kel, fodros kel, káposzta. Kerüljük viszont a magas keményítőtartalmú élelmiszereket, mint a krumpli vagy a borsó.
Kiegyensúlyozott étkezés
Legalább ennyire fontos a kiegyensúlyozott étkezés, azaz legyen rendes reggelink, ebédünk és vacsoránk a mindennapokban, mert az a cél, hogy a szervezetben stabil legyen a vércukor- és a hormonszint.
Igyunk sokat
A vízvisszatartásból fakadó puffadás, ödéma, mellfeszülés a PMS egyik legrosszabb tünete, de ez ellen is tehetünk: csökkentsük a sóbevitelt, amennyire csak lehetséges, és igyunk minél több szénsavmentes vizet.
Hirdetés
Vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer