A menstruációs szegénység olyan globális probléma, amely több millió nő és lány életét érinti világszerte. A higiéniai termékekhez, például tamponokhoz és betétekhez való hozzáférés sokak számára nem elérhető, különösen a szegényebb régiókban. A menstruációs szegénység azonban nem csupán anyagi természetű; legalább ilyen jelentős a menstruációval kapcsolatos tudás hiánya is.
A történelem során a nők mindig használtak valamilyen eszközt ezekben az időszakokban, ami magába szívta a vért menstruáció idején. Ezek az eszközök sokfélék voltak: a papirusztól kezdve a moháig bezárólag nagyon változatos lehetett a módszer, amivel próbálták biztosítani a havi vérzés alatti higiéniát. Ma ezekhez képest jóval komfortosabb módon oldhatjuk meg a problémát, feltéve, ha hozzáférünk a modern menstruációs termékekhez és a megfelelő higiéniához. Az UNICEF adatai szerint ugyanis a világon mintegy 2,3 milliárd ember él olyan környezetben, amely tisztaság szempontjából a minimális feltételeknek sem felel meg. A kevésbé fejlett országokban a becslések szerint minden negyedik ember számára adataik meg az a „luxus”, hogy otthonában kezet tudjon mosni. Ez pedig egy menstruáló nő számára – a fokozott fertőzésveszély miatt - különösen kedvezőtlen helyzet.
A menstruációs higiéniai termékek ára világszerte nagy eltéréseket mutat. Míg a fejlettebb országokban is jelentős költséget jelenthetnek ezek az alapvető termékek, a fejlődő országokban sokszor szinte teljesen elérhetetlenek a szegényebb rétegek számára. Ennek eredményeként rengeteg nő kénytelen alternatív megoldásokat használni, például rongyokat, újságpapírt vagy más, nem megfelelő anyagokat, amelyek fertőzésekhez, egészségi problémákhoz vezethet.
Azok, akik nem tudják, hogyan kell helyesen használni a menstruációs termékeket, vagy nem ismerik a menstruációs ciklusukat, nagyobb eséllyel szembesülnek az egészségi állapotukban bekövetkező problémákkal, például fertőzésekkel. Az ismeretek hiánya sok esetben ahhoz vezethet, hogy a menstruáció természetes jelenség helyett valami szégyellnivalóvá válik, amit titkolni kell.
A tudás hiánya
A menstruációval kapcsolatos felvilágosítás hiánya társadalmi szegénységnek is tekinthető. A megfelelő ismeretek nélkül a lányok és nők nem tudnak felelős döntéseket hozni a saját testükkel kapcsolatban, és nem tudják hatékonyan kezelni a menstruációval járó kihívásokat. Ez különösen fontos az iskoláskorú lányok esetében, akik a menstruáció kezdetén gyakran szoronganak, és nem értik pontosan, mi történik a testükkel. Ha ebben az életkorban nem kapják meg a megfelelő felvilágosítást és támogatást, az hosszú távon kihatással lehet az önértékelésükre és életminőségükre.
Sok országban még mindig hiányzik a menstruációról szóló átfogó oktatás, és az iskolai tananyagok sem mindig foglalkoznak ezzel a témával kellő mélységben. A megfelelő tudás és felvilágosítás biztosítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a lányok és nők képesek legyenek egészséges és tudatos életet élni, és megszabaduljanak a menstruációval kapcsolatos szégyenérzettől.
A probléma nem csupán a harmadik világban fordulhat elő, sőt, egy 2020-as jelentés szerint az Európai Unió területén élő tíz nőből egy ugyancsak érintett ebben. Hazánk az Unió átlagához tartozik, körülbelül a magyar nők tíz százaléka tapasztalja meg a menstruációs szegénységet. Az Ökumenikus Segélyszervezet tapasztalatai szerint sok nő használ idehaza is rongyokat a célra, illetve nem ülnek tömegközlekedési eszközre „azokon” a napokon, nem mennek munkába, a fiatal lányok pedig iskolába. A hátrányos helyzetű lányoknál a sok hiányzás negatívan hat a tanulmányi eredményekre és így közvetetten a jövőjükre is.
Hogyan tehetünk a menstruációs szegénység ellen?
A menstruációs szegénység elleni harcban a legfontosabb lépés az anyagi hozzáférés és a tudásbeli hiányosságok egyidejű kezelése. Az ingyenes vagy kedvezményes menstruációs termékek biztosítása mellett elengedhetetlen a megfelelő oktatás és felvilágosítás biztosítása is, hogy minden nő és lány tisztában legyen a menstruáció természetes folyamatával és annak kezelésével.
- Oktatás és felvilágosítás: a menstruációval kapcsolatos információk terjesztése az iskolákban és közösségekben kulcsfontosságú. Az olyan kezdeményezések, amelyek tabuk nélkül beszélnek a menstruációról, segíthetnek lebontani a sztereotípiákat és tévhiteket.
- Ingyenes hozzáférés a menstruációs termékekhez: a menstruációs termékek ingyenessé tétele – különösen az iskolákban – segíthet abban, hogy a lányok ne maradjanak ki az oktatásból és a társadalmi életből a menstruációjuk miatt. Emellett az alacsony jövedelmű családok számára is jelentős támogatást jelenthet.
- Nyílt párbeszéd: fontos, hogy a menstruáció ne legyen tabutéma a társadalomban. A nyílt párbeszéd lehetőséget ad arra, hogy a nők és lányok megoszthassák a tapasztalataikat, és közösen találjanak megoldásokat a menstruációval kapcsolatos kihívásokra.
Hirdetés
Vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer
Fotó: Phytotec Hungária Bt.