Cikluszavarok tiniknél? Az életmód is tehet róla

Szponzorált tartalom

2024. november 20. Kontent

pm4.jpg

Kamaszoknál általában nem szervi eltérések vagy betegségek okozzák a cikluszavarokat, hanem a hormonháztartás természetes fejlődése. Vannak azonban olyan életmódbeli és pszichés tényezők, amelyek jelentősen befolyásolhatják a hormonális egyensúlyt, és hozzájárulhatnak a menstruációs problémákhoz. Mutatjuk, mik ezek.

A tinédzserkor a hormonális változások időszaka, amely a lányoknál a menstruáció megjelenésével jár.

Serdülőkorban a lányok szervezetében bekövetkező hormonális változások a menstruáció megjelenéséhez vezetnek. Az első néhány évben a ciklus gyakran még szabálytalan, mivel a hormonháztartás egyensúlya csak lassan alakul ki. A cikluszavarok ebben az időszakban természetesek, és általában nem jelentenek komoly egészségi problémát. A hormonok termelése és szabályozása még nem állt be teljesen, ezért előfordulhatnak hosszabb vagy rövidebb ciklusok, erősebb vagy gyengébb vérzések.

Életmódbeli faktorok, amelyek hatással lehetnek a ciklusra

Bár a cikluszavar tinédzserkorban még normálisnak tekinthető, bizonyos életmódbeli tényezők súlyosbíthatják, és negatívan befolyásolhatják a hormonális egyensúly kialakulását.

1. Étkezési zavarok: anorexia, bulimia és extrém fogyókúra

Az étkezési zavarok, mint az anorexia vagy a bulimia, jelentős hatással lehetnek a menstruációra. Az extrém diéták vagy az egészségtelen súlyvesztés ugyanis hormonális egyensúlyzavart okozhat, ami akár a menstruáció elmaradásához (amenorrhea) is vezethet. Tápanyaghiányban a szervezet a létfontosságú szervek működtetését helyezi előtérbe, ami miatt hátrányba kerül a petefészkek és a ciklus működtetése, így a menstruációs ciklus felborul, vagy akár el is maradhat.

2. Stressz és érzelmi megterhelés

A tinédzserkor érzelmileg is rendkívül intenzív időszak, tele új kihívásokkal és tapasztalatokkal. A stressz komoly hatással lehet a ciklus szabályosságára, mivel a stresszhormonok (kortizol) befolyásolják az agyalapi mirigy működését, amely a menstruációt szabályozó hormonokat is irányítja.

A tiniknél fellépő stressz számos forrásból eredhet.

  • Szerelmi csalódás. Bizony az első szerelem elvesztése olyan érzelmi megrázkódtatás, amely erős stresszt okozhat, ami megzavarhatja a menstruációs ciklust. Te is biztos emlékszel, mennyire nehéz volt az első szerelmi csalódás.
  • Önértékelési problémák. A testkép és az önértékelés zavarai gyakoriak a kamaszok körében. A bizonytalanság, a szépségideáloknak való megfelelési kényszer és a közösségi média által táplált elvárások további stresszforrást jelentenek.
  • Iskolai leterheltség. A tanulmányi követelmények, a vizsgák okozta nyomás, a túlzott elvárások és a teljesítménykényszer mind-mind hozzájárulhatnak a tinédzserkori stresszhez.
  • Családi konfliktusok. Az otthoni feszültségek, például szülők válása, családi viták vagy egyéb konfliktusok szintén komoly érzelmi megterhelést jelenthetnek, ami befolyásolja a hormonháztartás működését.

3. Túlzott fizikai megterhelés

Bár a mozgás fontos a testi és lelki egészség szempontjából, a túlzott sporttevékenység, különösen, ha súlyos kalóriadeficittel jár, szintén cikluszavarokat okozhat. Azok a fiatal lányok, akik extrém edzésprogramokat követnek (például versenyszerű sportolók), gyakran tapasztalhatnak menstruációs problémákat, mivel a testük nem kap elegendő energiát a normális hormontermeléshez.

Mit tehetünk a cikluszavarok ellen?

Tinédzserkorban a cikluszavarok gyakran maguktól rendeződnek, ahogy a hormonháztartás stabilizálódik. Ha azonban hosszabb ideig fennállnak a problémák, vagy súlyos tünetek jelentkeznek, érdemes a zavart okozó életmódbeli tényezőket megszüntetni, elkerülni és szükség esetén szakemberhez fordulni.

Szülőként ezekre figyelhetünk oda:

Egészséges táplálkozás és kiegyensúlyozott diéta
A megfelelő tápanyagbevitel, a kiegyensúlyozott étkezés és az extrém fogyókúrák kerülése segíthet fenntartani a hormonális egyensúlyt. Az étkezési zavarok esetén fontos, hogy a család és a szakemberek segítséget nyújtsanak a tinik számára, mivel ezek az állapotok komoly egészségkárosodást okozhatnak.

Stresszkezelés és lelki támogatás
A stressz megfelelő kezelése elengedhetetlen a menstruációs ciklus stabilizálásához. A tinédzserek számára hasznos lehet, ha megtanulnak relaxációs technikákat, sportolnak vagy esetleg szakember segítségét kérik a stressz kezeléséhez. A családi és baráti támogatás is sokat segíthet a nehéz helyzetekben.

Mozgás és pihenés egyensúlya
A rendszeres mozgás fontos a testi és lelki egészség szempontjából, de a túlzott edzés vagy a fizikai kimerültség kerülése kulcsfontosságú. A megfelelő mennyiségű alvás és a pihenés szintén segíthet abban, hogy a hormonrendszer kiegyensúlyozottan működjön.

Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a cikluszavarok tartósak, vagy a menstruáció több hónapon keresztül elmarad, érdemes orvosi segítséget kérni. A szakember segíthet kizárni az esetleges szervi eltéréseket, és tanácsot adhat az életmódbeli változtatásokkal kapcsolatban. Súlyos esetekben, például, ha anorexia vagy bulimia áll a háttérben, pszichológus vagy táplálkozási szakember bevonása is szükséges lehet.

Hirdetés

Viszlát cikluszavar és PMS! Helló Premens! A cikluszavar rendezésében és a menstruáció előtti kellemetlen panaszok enyhítésében is segít a hormonmentes, koncentrált barátcserje-kivonatot tartalmazó Premens tabletta, amelynek gyógynövény összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére. Hatását és biztonságosságát több vizsgálat is alátámasztja. Jelenleg az egyetlen recept nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer, amelyet a kívánt hatás érdekében ajánlott legalább 3 hónapon át, a menstruáció alatt is szedni. A kezelés szükség esetén tovább folytatható, vagy kiújuláskor újrakezdhető. 3 havi terápiára elegendő kiszerelés is kapható.

premens-doboz-90db-jobb_legfrisebb.png

 

Vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogytudor.blog.hu/api/trackback/id/tr118729830
süti beállítások módosítása