Jön a tél, rövidülnek a nappalok, és ez bizony a hangulatunkra is kihat: sokunknál jelentkezik ilyenkor a szezonális depresszió, amit egyáltalán nem szabad elbagatellizálnunk.
Amikor az őszi-téli hétköznapokat eluralja a ködös szürkeség, sokan panaszkodnak rosszkedvre, érdektelenségre, energiaszegénységre, megváltozott étvágyra és alvási szokásokra, idegességre és koncentrációs problémákra. Ezek bizony a szezonális depresszió tünetei, amelyek idővel erősödhetnek.
A szezonális depresszió vagy más néven szezonális affektív zavar jellemzően ősztől tél végéig tart, de az is előfordulhat, hogy tavasztól kora nyárig állnak fenn a tünetek.
Ahogy a depresszió egyéb fajtáit, úgy ezt sem szabad elbagatellizálni, hiszen hasonlóképpen akadályozhatja a munkavégzést, szociális elszigetelődéshez vezethet, öngyilkos gondolatokba taszíthatja az embert, valamint mentális betegségeket is okozhat.
A pontos kiváltó okok nem ismertek, de az biztos, hogy télen a napsütéses órák száma jelentősen lecsökken, ez pedig összezavarhatja a biológiai óránkat, felboríthatja a 24 órás napi ritmust, és mindez depressziós tüneteket idézhet elő. Arról nem beszélve, hogy a napfényhiány miatt alacsonyabb lesz a szervezetünkben a szerotonin szintje, amely ugyancsak negatívan befolyásolja a hangulatunkat.
Milyen tünetekre figyelj?
Kezdj el gyanakodni, ha:
- túl sok alvás ellenére is fáradtnak érzed magad, nappal is elbóbiskolsz.
- magas szénhidráttartalmú ételeket kívánsz: édességek, rágcsálnivalók után ácsingózol.
- kétségbeesés, reménytelenség, szorongás kerít a hatalmába.
- a mindennapos feladatok frusztrálóvá, nehézzé válnak.
- nem kívánod a társaságot, ingerlékeny vagy, csökken a libidód.
- nem érdekel semmi.
- fertőzésekkel szembeni ellenállóképességed gyengül, gyakran megbetegszel.
És mi a teendő, ha mégis maga alá gyűrne a szezonális depresszió?
- Az egészséges, változatos és vitamindús táplálkozás a jobb hangulathoz is hozzájárulhat. Emellett fontos a mozgás is, amivel le tudod vezetni a stresszt, ráadásul sport közben boldogsághormon is termelődik: már húsz perc kocogás vagy egy dinamikus séta is sokat segíthet.
- Tölts minden nap legalább egy órát a friss levegőn, sétálj egy nagy kört a ház körül, fedezd fel a környező parkokat, kirándulj, vidd a kutyát nagyobb sétára.
- Kényeztesd magad: csinálj hangulatvilágítást, használj illóolajokat, készíts magadnak egy forró fürdőt, pakolást, teát, vagy egy meleg kakaót.
- Télen érdemes étrendkiegészítőkkel is felturbóznunk az immunrendszerünket, ez jót tesz a fizikai és a lelki állapotunknak is. A téli időszakra érdemes beszerezned magnéziumot, vasat, B12-, D3- és C-vitamint is.
- Végezz stresszoldó légzőgyakorlatokat, jógázz, meditálj naponta legalább 15 percet.
- Ne gubózz be teljesen, találkozz a barátaiddal (természetesen legyetek elővigyázatosak, viseljetek maszkot!)
Amik nem fognak használni, csak rontanak az állapotodon:
- a dohányzás
- az alkoholfogyasztás
Ha azt érzed, hogy a melankóliával, a nyomasztó érzésekkel nem tudsz egyedül megbirkózni, vagy azt tapasztalod, hogy a tüneteid erősödnek, fordulj szakemberhez, a depresszió ugyanis nem játék!
Hirdetés
A depresszió az egyik leggyakoribb népbetegség. Minden hatodik ember az élete során legalább egyszer megtapasztalja, és ez a szám évente növekvő tendenciát mutat. A depresszió kialakulásában számos tényező közrejátszhat, többek között a stressz, a napi rutinok megváltozása vagy a ránk nehezedő mindennapi gondok súlya. A Remotiv extra vény nélkül kapható gyógyszer segítséget jelenthet: az orbáncfű kivonatát tartalmazó növényi gyógyszer segít javítani a hangulatunkon, fokozza a motivációnkat és csökkenti az enyhe depresszió tüneteit.
Vény nélkül kapható orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer