Az ösztrogén az egyik legfontosabb női hormon a szervezetünkben, hiánya meglátszik a bőrünkön, a hajunkon, a hangulatunkon, a nőiességünkön, és nyomot hagyhat az egészségünkön is. Épp ezért fontos tudni, hogy még a menopauza idején is tehetünk azért, hogy fenntartsuk a megfelelő szintjét.
Az ösztrogén felelős a női másodlagos nemi jellegek kialakulásáért, a menstruációs ciklus szabályozásáért, a csontsűrűség fenntartásáért, részt vesz a peteérés serkentésében, valamint a méhnyálkahártya felépítésében. A menstruációs ciklus első felében mennyisége fokozatosan nő, az érésben lévő tüsző termeli, amelyet az agyalapi mirigy szabályoz. Egészen az ovulációig nő a szintje, utána a progeszteroné lesz a főszerep.
Megfelelő mennyisége elengedhetetlen a normál ciklushoz, ezért, ahogy arról egy korábbi cikkünkben is írtunk, a túl magas és túl alacsony szintje számos egészségi problémát okozhat:
- menstruációs zavarok
- alvászavarok
- fáradtság
- depresszió
- alacsony libidó
- hüvelyszárazság
- bőrszárazság
- hőhullámok
Az alacsony ösztrogénszintnek több oka is lehet
Befolyásolhatják hormonális és nem hormonális tényezők. Utóbbiak közt szerepel például az anorexia, a túlzott testmozgás vagy akár a kemoterápia, ám az esetek nagy részében endokrin eredetű a probléma. Okozhatja a Turner-szindróma is, ez egy nőknél előforduló genetikai betegség, amely során az egyik nemi kromoszóma hiányzik vagy károsodott. Hasonlót okozhat a PCOS, amely gyakori állapot a nők körében. Alapja hormonális zavar, amelynek hatására a domináns tüsző helyett folyadékkal teli ciszták keletkeznek a petefészkekben. De szülés után, szoptatás alatt is jellemző.
Egy természetes ok is állhat a háttérben, ez nem más, mint az idősödés. A negyvenes életévek második felétől a petefészkek ösztrogéntermelése és a nők megtermékenyülésre való képessége fokozatosan csökken, majd a menopauzával végleg megszűnik.
A kellemetlen tüneteket azonban a menopauza beköszöntével sem kell szó nélkül tűrni. A hormon pótlása lehetséges szisztémás és lokális hormonális gyógyszerekkel, illetve számos olyan fitoösztrogén-tartalmú gyógynövény – például a vörös lóhere és a szója – létezik, amelyek enyhíthetik az ösztrogénhiány okozta tüneteket. Ugyancsak hatásos segítség lehet ilyenkor a poloskavész (Cimicifuga vagy Black cohosh), az orbáncfű vagy a barátcserje, a lokálisan alkalmazott hialuronsavnak pedig hüvelyszárazság esetén van jótékony hatása. Fontos megjegyezni azonban, hogy bár a fitoösztrogén-tartalmú gyógynövényes szerek egyes nők esetében hatásosak lehetnek, mellékhatásokkal is járhatnak. Épp ezért mindenképp konzultálj az orvosoddal, mielőtt bármilyen gyógynövényes kezelést szeretnél elkezdeni.
És mi a helyzet az ételekkel?
Talán meglepő, de bizonyos ételek is sokat segíthetnek abban, hogy megteremtsük a hormonális egyensúlyt. Mutatjuk, melyek azok az alapanyagok, élelmiszerek, amelyek emelhetik az ösztrogénszintünket.
- Lenmag
A kutatók úgy vélik, hogy a lenmag csökkenti a mellrák kockázatát. Számos ételre szórhatod, belesütheted kenyérbe és süteménybe, vagy turmixokba is keverheted.
- Szója
A szója nagy mennyiségben tartalmaz olyan fitoösztrogéneket, amelyek utánozhatják az ösztrogén hatásait, és csökkenthetik a kellemetlen tüneteket. A szója emellett számos alapvető vitaminban és ásványi anyagban is gazdag. A vörös és feldolgozott húsok alternatívájaként támogathatja a szív egészségét. Emellett rendkívül sokoldalúan felhasználható: eheted és ihatod is.
- Őszibarack
A tanulmányok szerint heti két adag őszibarack vagy nektarin fogyasztása csökkenti a mellrák kockázatát. A kutatók hasonló hatást találtak az áfonya és az eper fogyasztása esetében is.
- Szezámmag
A szezámmagot könnyű hozzáadni szinte bármilyen ételhez – és segíthet csökkenteni a koleszterinszintet. Tanulmányok szerint befolyásolja az ösztrogénszintet, erős antioxidáns hatásával pedig a krónikus betegségek kockázati tényezői ellen is felveszi a küzdelmet.
- Zöldek
Az olyan zöldségek, mint a brokkoli, a kelbimbó és a kelkáposzta rákellenes és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkező fitoösztrogéneket tartalmaznak.
- Diófélék
A diófélék – például a kesudió, a mandula, a földimogyoró és a pisztácia – nagyszerű forrásai a szívbarát fitoösztrogéneknek. Könnyen beilleszthetőek az étrendedbe, ugyanakkor figyeljünk az adagokra, mert a legtöbb dióféle kalória- és zsírtartalma magas.
Hirdetés
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz