A változókor egyik leggyakoribb és legmegterhelőbb problémája az alvászavar, ami sok nő számára komoly kihívást jelent. De miért olyan gyakoriak a nehéz éjszakák ebben az időszakban, és mit lehet tenni ellene?
Ahogy azt korábban is megírtuk, a klimax során a női szervezet jelentős hormonális változásokon megy keresztül. Az ösztrogén és a progeszteron szintje drasztikusan csökken, ami közvetlenül befolyásolja a szervezetünk működését, és bizony az alvás minőségét is. A megfelelő alvás elengedhetetlen a szervezet funkcióinak egészséges fenntartásához, hiszen ilyenkor regenerálódik az egész test, a rossz éjszakák nemcsak a mentális állapotunkra, hanem a fizikai egészségünkre is negatív hatással vannak.
Milyen okok állhatnak a nyugtalan éjszakák mögött?
Hőhullámok és éjszakai izzadás – A hirtelen fellépő hőhullámok és izzadás nemcsak nappal, hanem éjszaka is jelentkezhetnek, megzavarják az alvást és többszöri felébredést okoznak az éjszaka folyamán.
Csökkenő melatoninszint – A melatonin – az alvás szabályozásáért felelős hormon – szintén csökken a változókor során, ami ugyancsak megnehezíti az elalvást és megzavarja a mélyalvás szakaszait.
Hangulatingadozások és stressz – A hormonális ingadozások fokozhatják a szorongást és a depressziót, amelyek sokszor nehezítik az alvást.
Megváltozott alvási ritmus – A változókor hatással lehet a természetes alvás-ébrenlét ciklusra, emiatt sok nő tapasztal korai ébredést vagy nehezen tud visszaaludni.
Mit tehetsz a jobb alvásért?
Bár a fenti felsorolás nem túl pozitív, azt fontos szem előtt tartani, hogy ezek a tünetek nem mindenkinél jelentkeznek, és lehet tenni ellenük. Mutatunk néhány tippet:
Ne fűtsd agyon a szobát! – A nyugodt, pihentető alváshoz ideális szobahőmérséklet 18-20°C körüli, ezért nem érdemes melegben aludni. A jól szellőző ágynemű segíthet csökkenteni az éjszakai izzadást.
Esti lelassulás – A rendszeres lefekvési szokások, mint a lefekvés előtti olvasás, lassú jóga vagy relaxáció, segíthetnek az elalvásban.
Táplálkozás és hidratálás – Kerüld az esti koffeinfogyasztást, az alkohol- és cukorbevitel csökkentése szintén javíthatja az alvás minőségét.
Mozgás és stresszkezelés – A napi szintű mozgás, például a jóga vagy a séta, és a stresszcsökkentő technikák, mint a meditáció, elősegítik a mélyebb és pihentetőbb alvást.
Természetes alvástámogatók – Egyes gyógynövények, például a citromfű, a macskagyökér vagy a komló segíthetnek az alvás támogatásában.
Szakember felkeresése – Ha az alvászavarok hosszabb ideig fennállnak, érdemes orvoshoz fordulni, aki segíthet megfelelő kezelési lehetőségeket találni.
Ne feledd, a változókorban sem kell beletörődni az álmatlanságba, a fáradtságba és a nyugtalan éjszakákba – érdemes inkább megoldásokat keresni ellenük, vagy szakértő segítségét kérni.
Hirdetés
A változókor első tünetei már a negyvenes életévektől kezdődően megmutatkoznak. A tünetek enyhítésére és a mindennapok megkönnyítésére alkalmas a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. A Remifemin Plus igazoltan hatásos és biztonságos növényi gyógyszer, nem tartalmaz ösztrogént, illetve fitoösztrogéneket sem. A Remifemin Plus a változókorral járó testi-lelki tünetek enyhítésére ajánlott, patikában kapható gyógyszer, amely két összetevő, a magas koncentrációjú, speciális poloskavész- (Cimicifuga racemosa-) kivonat, valamint orbáncfűkivonat kombinációját tartalmazza.

Vény nélkül kapható gyógyszer
Fotó: Phytotec Hungária Bt.