Lehet egyáltalán túlzásba esni a vécépapír használatával? Egy kis szpojler: igen. Sokan nem tudják, hogy a túlzottan agresszív vécépapír-használat komoly problémák forrása lehet. Különösen a végbélnyílás körüli érzékeny régióban.
A legtöbben úgy gondolják, hogy minél alaposabban töröljük meg a végbélnyílás környékét vécépapírral, annál tisztábbak leszünk – ám ez sajnos tévútra visz. A szakemberek szerint a túl erőteljes, durva mozdulatokkal végzett dörzsölés és a nem elég puha vagy az illatosított vécépapír használata sérüléseket okozhat az érzékeny szövetekben. Ez pedig különösen veszélyes lehet, mivel a végbél alsó szakaszában, a végbélnyíláshoz közel található az aranyérnek nevezett visszérpárna.
Mi az az aranyeres párna?
A végbélnyílást belülről vékony nyálkahártya borítja, amely alatt a széklettartást és ürítést segítő, aranyérnek nevezett vénás „párna” helyezkedik el. A normálisan működő aranyér tehát nem jelent betegséget. Ha azonban a tisztogatás során sokat dörzsöljük a végbélnyílás környékét, az érzékeny nyálkahártya megsérülhet, az aranyeres párna begyulladhat, megduzzadhat és vérezhet is.
A papír csak fokozza a bajt
Amennyiben már kialakult az aranyérbetegség, a vécépapír-használat még inkább problémás lehet. Fokozott fájdalmat, vérzést, irritációt okozhat, súlyosbítva a tüneteket. Ilyenkor a legkíméletesebb megoldás a tiszta víz, akár egy bidé, akár kézi zuhany használatával. Az intimtörlőkendőkkel óvatosan bánjunk, mert az illatanyagmentes, bőrbarát változat is gondot tud okozni. Ezekről részletesebben a korábbi cikkeinkben írtunk.
Környezetszennyező is
A The Washington Post 2023. áprilisi cikke szerint a bidék egyre népszerűbbek az Egyesült Államokban, különösen a pandémia idején tapasztalt vécépapírhiány után. A bidék használata jelentősen csökkentheti a vécépapír-szükségletet, amivel évente több millió fa kivágását kerülhetjük el. Egy átlagos amerikai évente körülbelül 141 tekercs vécépapírt használ, ami lényegesen magasabb érték a világ legtöbb országában mért átlagos felhasználásnál. A modern bidék különböző funkciókkal rendelkeznek, beleértve az állítható vízhőmérsékletet és a légszárítást. A környezetvédelmi előnyök mellett a bidék használata költséghatékony is lehet, ha figyelembe vesszük, hogy bár a víz is pénzbe kerül, de a szennyvíz tisztítva újrahasznosítható, míg a felhasznált vécépapír már nem.
Mit tegyünk, hogy az alsó fertályunk elégedett legyen?
- Ha lehetőség van rá, váltsunk vízalapú higiéniai tisztításra!
- Aranyeres tünetek esetén részesítsük előnyben a langyos vizes lemosást!
- Kerüljük az agresszív dörzsölést, a többszöri „átdörzsölést”!
- Tartsuk szárazon, de ne kiszárítva a gáttájékot!
A megfelelő higiénia fontos – de az is, hogyan valósítjuk meg. Gondoljunk rá úgy, mint a bőrünk többi érzékeny pontjára: gyengédség, tudatosság és megelőzés – ezek a kulcsszavak.
Hirdetés
Proktis-M tisztítóhab – az igazi tisztaság érzése
A Proktis-M tisztítóhab egyedi összetételű lemosó hab, amely dörzsölés nélkül tisztítja, ápolja és nyugtatja a végbélnyílás környékét. Aranyérbetegség és egyéb proktológiai problémák esetén – amikor a hagyományos tisztálkodási módszerek kellemetlenséget okozhatnak – érdemes a fájdalommentesen alkalmazható Proktis-M tisztítóhabra váltani. A higiénikus használatot biztosító felpermetezés miatt kézzel nem is kell érinteni az érzékeny területet. A Proktis-M tisztítóhab nyugtató összetevői – mint a bizabolol, a borsmenta és a körömvirág – ápolják az érzékeny bőrt. Különösen ajánlott aktív aranyeres tünetekkel rendelkezőknek, proktológiai műtéten átesetteknek, várandós nőknek és kismamáknak, valamint mindenkinek, akinek fontos a gáttájék megfelelő higiéniája.

Patikában kapható kozmetikum
Fotó: Phytotec Hungária Bt.