Az aranyérbetegség a nőket is gyakran érinti. A megelőzésében nagy szerepe van a sportnak, de akadnak olyan mozgásformák, amelyeket érdemes kerülni, ha hajlamosak vagyunk erre a kellemetlen betegségre. Segítünk megtalálni azt a sportot, amely neked a legmegfelelőbb.
Egy kis emlékeztető: az aranyérbetegség a végbél és a végbélnyílás körüli vénák kóros kitágulását és gyulladását jelenti, ami fájdalmat, viszketést és vérzést okozhat. A megelőzése érdekében fontos tudni, milyen életmódi szokások járulhatnak hozzá a kialakulásához, és melyek segítenek a tünetek enyhítésében vagy a megelőzésben.
Az aranyér kialakulásának hátterében több tényező is állhat
- Erőlködés és hasprés. A legtöbb nő szeretne lapos, izmos hasfalat, de jó tudni, hogy amennyiben hajlamosak vagyunk az aranyérre, nem a folyamatos hasprés a legjobb hasizomgyakorlat a számunkra. A tartós erőlködés növeli a vénák falára nehezedő nyomást, ami idővel a végbél környéki vénák kitágulásához vezethet. Szerencsére számos olyan erősítő gyakorlat létezik, amelyet ebben az esetben bevethetünk.
Ez például egy ilyen videó:
- Mozgásszegény életmód. Ahogy azt a korábbi cikkeinkben is leírtuk, az ülőmunka és a fizikai aktivitás hiánya lassítja a keringést, nehezíti a szöveti regenerációt, ezáltal növelve az aranyérbetegség kialakulásának kockázatát.
- Helytelen táplálkozás. Ha már az életmódbeli szokásoknál tartunk, fontos megemlíteni az egészséges táplálkozás jelentőségét. A rostszegény étrend és az elégtelen folyadékbevitel székrekedéshez vezethet, ami szintén fokozza az aranyeresség kialakulásának kockázatát.
- Elhízás. A túlsúly növeli a hasüregi nyomást, ami az aranyérbetegség kialakulásának fő rizikótényezője.
- Terhesség és szülés. A nők életében a várandósság megannyi fizikai változással jár, amelyek növelik az aranyeres tünetek megjelenésének a kockázatát. Ugyanis a méh nyomja a kismedencei vénákat, és a szüléssel járó erőlködés szintén aranyerességhez vezethet.
Tudtad, hogy az aranyérnek több típusa is van?
Az aranyér elhelyezkedése alapján két fő típusát különböztetjük meg:
- Belső aranyér. A végbélnyíláson belül helyezkedik el, és gyakran sokáig tünetmentes. Tünetei közé tartozhat a fájdalommentes végbélvérzés, amelyet vécépapíron vagy a széklet felszínén észlelhetünk.
- Külső aranyér. A végbélnyílás körüli területen található, és általában fájdalmasabb. Tünetei közé tartozik a végbélnyílás körüli viszketés, fájdalom és duzzanat.
Megelőzés és életmódbeli tanácsok
Elérkeztünk a megelőzéshez, ami minden betegség esetén nagyon fontos, és ez az aranyér szempontjából különösen érvényes.
Ezekre figyeljünk:
- Rostban gazdag táplálkozás. Fogyasszunk minél több gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát, amelyek elősegítik a bélműködést és csökkentik a székrekedést.
- Bőséges folyadékbevitel. Napi 2-2,5 liter víz fogyasztása segít a széklet lágyításában, megkönnyítve ezzel a székletürítést.
- Rendszeres testmozgás. Az olyan mozgásformák, mint az úszás vagy a futás, javítják a keringést, gyorsítják az anyagcserét és a szöveti regenerációt.
- Helyes székelési szokások. Kerüljük az erőlködést és a hosszan tartó ücsörgést a vécén. Szükség esetén használjunk székletlazítókat.
- Munkahelyi szokások. Ha ülőmunkát végzünk, rendszeresen álljunk fel és mozogjunk egy keveset.
Milyen mozgásforma segít a megelőzésben, és melyik nem ront a tüneteken?
Ami biztos, hogy a cipekedés, erőlködés kimondottan kerülendő aranyeres problémák esetén, és minden olyan edzés is, ami komolyabb erőfeszítést kíván. Így, ha edzőterembe mész, kerüld a súlyzós feladatokat, a haspréssel járó gyakorlatokat, de amennyiben épp aranyérrel küzdesz, az evezés és a biciklizés sem javasolt.
Ezek helyett érdemes úszásra, jógára, pilatesre váltani, olyan mozgásformákat választani, amelyek nem terhelik a medencefenék izmait. A szakemberek ugyanakkor kifejezetten tanácsolják, hogy folyamatosan eddzük a medencefenék- és záróizomzatot, amit legegyszerűbben gátizomtornával tehetünk meg.
Hirdetés
Proktis-M tisztítóhab – az igazi tisztaság érzése
A Proktis-M tisztítóhab egyedi összetételű lemosó hab, amely dörzsölés nélkül tisztítja, ápolja és nyugtatja a végbélnyílás környékét. Aranyérbetegség és egyéb proktológiai problémák esetén – amikor a hagyományos tisztálkodási módszerek kellemetlenséget okozhatnak – érdemes a fájdalommentesen alkalmazható Proktis-M tisztítóhabra váltani. A higiénikus használatot biztosító felpermetezés miatt kézzel nem is kell érinteni az érzékeny területet. A Proktis-M tisztítóhab nyugtató összetevői – mint a bizabolol, a borsmenta és a körömvirág – ápolják az érzékeny bőrt. Különösen ajánlott aktív aranyeres tünetekkel rendelkezőknek, proktológiai műtéten átesetteknek, várandós nőknek és kismamáknak, valamint mindenkinek, akinek fontos a gáttájék megfelelő higiéniája.

Patikában kapható kozmetikum
Fotó: Phytotec Hungária Bt.