A várandósság alatt sok változás történik a szervezetedben. Csodás lesz, amikor megmozdul először a babád, vagy ahogy látod átalakulni a testedet. Ugyanakkor fel kell készülni a lehetséges kellemetlenebb következményekre is, mint például az aranyér. Mielőtt nagyon megijednél, van egy jó hírünk: megfelelő étkezéssel, életmódbeli változtatásokkal sok kellemetlenségtől megkímélheted magad. Nézzük, mire érdemes figyelni!
A hormonális hatásokra az emésztés hihetetlenül lelassul, ezért felejtsd el azt a tévhitet, hogy kettő helyett eszel, és inkább törekedj az egészséges étkezésre, valamint a mindennapi mozgásra, amennyiben nem vagy veszélyeztetett terhes.
Vécépapír: barát vagy ellenség?
Bár a legtöbben automatikusan vécépapírt használnak, ha aranyérrel küzdesz, ez több kárt tehet, mint gondolnád. A dörzsölés fizikai irritációt okoz, sőt, a papír rostjai mikrosérüléseket hagyhatnak az érzékeny területen. Ráadásul a vécépapír nem tisztít alaposan, hanem inkább csak elkeni a szennyeződéseket, ami növeli a fertőzés kockázatát.
Mivel és hogyan tisztálkodj aranyér esetén?
Langyos víz és finom tapintású törlőkendő. A legkíméletesebb megoldás, ha minden vécéhasználat után a zuhany alatt langyos vízzel leöblíted az érintett területet. Ha nincs lehetőséged zuhanyozni, használhatsz illatmentes, alkoholmentes, érzékeny bőrre készült nedves törlőkendőt, de ezekkel sem szabad erősen dörzsölni.
Illat- és színezékmentes termékek. Kerüld az illatosított törlőkendőket és szappanokat, mert irritálhatják a sérült bőrfelületet.
Puha törölközővel szárítsd meg a bőrt! A dörzsölés helyett inkább óvatosan itasd fel a nedvességet.
Gátmetszés utáni tisztálkodás
Ha a szülés során gátmetszésre volt szükség, akkor különösen fontos a higiénia. Ebben az esetben csak tiszta vízzel mosd le a területet, hogy elkerüld az irritációt és a fertőzést.
Nedves törlőkendők: valóban jó választás?
Sokan azt gondolják, hogy a nedves törlőkendők használata a legjobb megoldás, de sok közülük tartalmaz irritáló anyagokat, például alkoholt, detergenseket és illatanyagokat. Ha mégis használod őket, válassz hipoallergén, illatmentes és alkoholmentes verziót, és mindig finoman töröld át az érintett területet. Mivel általában letörlöd általuk a bőr teljes védőrétegét is, használj valamilyen popsikenőcsöt.
Aranyér megelőzése: a legfontosabb lépések
- Megfelelő folyadékbevitel – a székrekedés elkerülése érdekében igyál sok vizet.
- Rostban gazdag étrend – a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és gyümölcsök segítenek a könnyebb székletürítésben.
- Mozgás – a napi séta vagy a kismamáknak ajánlott tornagyakorlatok serkentik a bélműködést.
- Helyes vécéhasználati szokások – ne ülj túl sokáig a vécén, és ne erőlködj feleslegesen.
Hirdetés
Proktis-M tisztítóhab – az igazi tisztaság érzése
A Proktis-M tisztítóhab egyedi összetételű lemosó hab, amely dörzsölés nélkül tisztítja, ápolja és nyugtatja a végbélnyílás környékét. Aranyérbetegség és egyéb proktológiai problémák esetén – amikor a hagyományos tisztálkodási módszerek kellemetlenséget okozhatnak – érdemes a fájdalommentesen alkalmazható Proktis-M tisztítóhabra váltani. A higiénikus használatot biztosító felpermetezés miatt kézzel nem is kell érinteni az érzékeny területet. A Proktis-M tisztítóhab nyugtató összetevői – mint a bizabolol, a borsmenta és a körömvirág – ápolják az érzékeny bőrt. Különösen ajánlott aktív aranyeres tünetekkel rendelkezőknek, proktológiai műtéten átesetteknek, várandós nőknek és kismamáknak, valamint mindenkinek, akinek fontos a gáttájék megfelelő higiéniája.

Patikában kapható kozmetikum
Fotó: Phytotec Hungária Bt.