Sokan nem is gondolják, hogy a helytelen tisztálkodási szokások súlyosbíthatják az aranyér kellemetlen tüneteit. Például a vécépapír és a nedves törlőkendő nem mindig megfelelő választás. Elmondjuk azt is, hogy miért.
Kezdjük azzal, hogy a széklet nem csupán emésztetlen anyagokat tartalmaz, 25-40%-a élő baktériumokból áll, amelyek jelen vannak az egészséges emberi bélrendszerben. A maguk helyén szükségünk van ezekre a táplálék emésztéséhez, a végbél felszíni sérülésekor azonban a szövetek közé juthatnak, ahol gyulladást és komoly problémát okozhatnak. Ilyen eset, ha valakinek aranyere, bőrrepedése vagy anális sipolya van.
Mi is pontosan az aranyér?
Az aranyérbetegség a végbélnyílás feletti bélszakaszban lévő vagy a végbélnyílásban elhelyezkedő vénás fonat kitágulását, duzzanatát, gyulladását jelenti. Nőknél sok esetben a terhesség alatt vagy szülés közben alakul ki ez a probléma. Idősebb korban gyakoribbak az aranyeres panaszok, de bárkinél előfordulhatnak, főleg, ha az illető sokat ül vagy székrekedéssel küszködik. Az aranyér olyannyira gyakori kórkép, hogy ötvenéves koráig a lakosság mintegy fele már legalább egyszer találkozott vele. A jó hír az, hogy bár az aranyér kifejezetten fájdalmas tüneteket okozhat, ritkán válik életveszélyes betegséggé.
Általában az erőlködés miatt a perianális vénás fonat fala elvékonyodik, kiszakadva az aranyér első tünete gyakran maga a vérzés. A vénafal repedésein a baktériumok könnyedén bejuthatnak a sérült szövetekbe, fertőzést és gyulladást okozva. Ez okozza általában az aranyeres fájdalmat.
Mi köze ehhez a papírnak vagy a nedves törlőkendőnek?
- A toalettpapír túl durva lehet, vagyis a dörzsölés tovább irritálja a sérült területet, fokozva a fájdalmat és a vérzést.
- A papírral tisztítás gyakran felületes, és baktériumokat hagyhat a végbél környékén, növelve a fertőzésveszélyt.
- Máskor pont azzal okozzuk a legnagyobb bajt, ha alaposak akarunk lenni a papírral. Mélyre próbálunk vele törölni. Ilyenkor általában csak annyit érünk el, hogy kifordítjuk a végbélnyílás közelében lévő aranyeres fonatot, amit azonnali vérzés jelez.
- A nedves törlőkendők vegyi anyagokat, például alkoholt, illatanyagokat vagy tartósítószereket tartalmazhatnak, amelyek eltávolítják a bőr védőrétegét, és irritációt vagy allergiás reakciót válthatnak ki.
Hogyan tisztálkodjunk helyesen aranyér esetén?
Kevesen alkalmazzák, pedig az egyik leghatékonyabb megoldás a langyos vizes lemosás. Érdemes minden székletürítés után bidét vagy zuhanyt használni. A puha, illatmentes törlőkendő vagy a tiszta vizes vatta is jó megoldás lehet, amennyiben nincs lehetőség vízzel mosni, ezek kíméletesebbek. Fontos, hogy a szárítás is legyen kíméletes, dörzsölés helyett inkább itasd fel a nedvességet egy puha törölközővel.
Ha aranyérbetegségben szenvedsz, érdemes a tisztálkodási szokásaidon változtatni, de persze érthető, ha vannak aggályaid vagy kétségeid.
Hogyan tisztálkodj vízzel?
- Kézi zuhany (shattaf, higiéniai permetező): a langyos vízzel történő mosás gyors és hatékony tisztítási mód.
- Vizes lemosás: egy kis vizes kannát (lota) vagy poharat is használhatsz a tisztálkodásra.
- Ülőfürdő: ha az aranyér különösen fájdalmas, egy langyos vízes ülőfürdő (Sitzbad) is segíthet csökkenteni a gyulladást és a kellemetlenségeket.
- Bidé: ha elérhető, a bidé a legjobb megoldás, mert gyengéden és hatékonyan tisztít.
Kerüld a túlzott szappanhasználatot!
A hagyományos szappanok kiszáríthatják a bőrt és fokozhatják az irritációt, ezért érdemes kíméletes, illatmentes és pH-semleges termékeket választani. Ilyenek a bőrgyógyászatilag tesztelt, illatmentes tisztálkodószerek, valamint a kíméletes, gyógynövényes oldatok (például kamillás, aloe verás, körömvirágos).
Hirdetés
Proktis-M tisztítóhab – az igazi tisztaság érzése
A Proktis-M tisztítóhab egyedi összetételű lemosó hab, amely dörzsölés nélkül tisztítja, ápolja és nyugtatja a végbélnyílás környékét. Aranyérbetegség és egyéb proktológiai problémák esetén – amikor a hagyományos tisztálkodási módszerek kellemetlenséget okozhatnak – érdemes a fájdalommentesen alkalmazható Proktis-M tisztítóhabra váltani. A higiénikus használatot biztosító felpermetezés miatt kézzel nem is kell érinteni az érzékeny területet. A Proktis-M tisztítóhab nyugtató összetevői – mint a bizabolol, a borsmenta és a körömvirág – ápolják az érzékeny bőrt. Különösen ajánlott aktív aranyeres tünetekkel rendelkezőknek, proktológiai műtéten átesetteknek, várandós nőknek és kismamáknak, valamint mindenkinek, akinek fontos a gáttájék megfelelő higiéniája.

Patikában kapható kozmetikum
Fotó: Phytotec Hungária Bt.