A legtöbben a vécépapírt vagy a nedves törlőkendőt tartják a legjobb megoldásnak a hátsójuk tisztítására. A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy ezek a módszerek nemcsak nem elég hatékonyak, de hosszú távon problémákat is okozhatnak. Nem véletlen, hogy a világ számos pontján más módon tisztítják nagydolog után a hátsó fertályt.
Már a vécépapír se jó?
Természetesen nem azt mondjuk, hogy soha többet ne használj vécépapírt, ugyanakkor azt érdemes tudni, hogy a jól ismert klotyópapír alapvetően csak mechanikai tisztítást végez, vagyis eltávolítja a szennyeződés egy részét, de nem tisztít alaposan. Ráadásul:
- irritálhatja a bőrt, különösen, ha durva vagy illatosított papírt használunk;
- nem távolítja el teljesen a szennyeződéseket, így a baktériumok tovább szaporodhatnak;
- súlyosbíthatja az aranyér tüneteit, mivel az érzékeny területet dörzsölésnek tesszük ki.
Akkor használjunk nedves törlőkendőt?
Nem egészen. Ugyan a nedves törlőkendők népszerűsége az utóbbi években drasztikusan megnőtt, a szakértők azonban óva intenek tőlük. Leginkább azért, mert tartósítószereket, illatanyagokat és detergenseket tartalmaznak, amelyek irritációt és allergiás reakciókat okozhatnak. Eltávolítják a bőrt védő faggyúréteget, ami tönkreteszi a bőr védelmét. Ráadásul a környezetnek sem tesznek jót, ugyanis nem bomlanak le, így a csatornarendszerben dugulást okozhatnak.
Jó, de akkor mi a megoldás?
A szakértők szerint a langyos vizes öblítés a legjobb módszer az intimterületek tisztítására. Ha ez nem megoldható, akkor egy egyszerű, vízzel átitatott textil törlőkendő kíméletesebb alternatíva lehet.
A megfelelő higiénia nemcsak a komfortérzetet növeli, hanem a hosszú távú egészségmegőrzés szempontjából is lényeges. Ha a tisztítás nem elég alapos, az aranyeres tüneteket is súlyosbíthatja. Ilyenkor a végbéltájékon visszamaradó bélbaktériumok bejuthatnak a sérült szövetekbe, ami fertőzéshez, gyulladáshoz és fájdalomhoz vezethet. Az aranyérbetegség miatt kitágult vénák fala és az irritált bőr könnyebben megsérülhet, ami nyitott kaput biztosít a baktériumok számára.
Talán meglepőnek tűnhet, hogy a vizes tisztítást ajánljuk, de jó, ha tudod, hogy a világ számos pontján ez teljesen természetes módszer. Ezekben a régiókban az emberek a toalettpapír helyett bidét, vízpermetezőt vagy kannát (lota, shattaf) használnak. Mutatjuk, melyik kultúrákban a legelterjedtebbek ezek a higiéniai megoldások!
1. Iszlám országok (Közel-Kelet, Észak-Afrika, Délkelet-Ázsia)
Az iszlám vallásban a személyes tisztaság kiemelt szerepet kap. A muszlimok az ’istinja’ nevű rituálét követik, amely szerint székletürítés után mindig vízzel kell tisztálkodni. Emiatt a Közel-Keleten és Észak-Afrikában szinte minden nyilvános és otthoni mellékhelyiségben található kézi vízpermetező (shattaf) vagy víztartály (lota).
2. India és Dél-Ázsia
Indiában és Pakisztánban hagyományosan kis vizeskannát (lota) használnak a mosakodáshoz.
3. Japán – a legfejlettebb higiéniai technológia
Japánban a modern bidés vécék (Washlet) forradalmasították a higiéniai kultúrát. Ezek az okosvécék beépített vízpermetezővel rendelkeznek, amelyek állítható hőmérsékletű és nyomású vízsugárral tisztítanak, majd szárítófunkcióval fejezik be a folyamatot. Ezeket a bidéket a világ egyik legtisztább és legkomfortosabb megoldásának tartják.
4. Délkelet-Ázsia (Thaiföld, Indonézia, Malajzia, Fülöp-szigetek)
Ebben a régióban az emberek többsége kézi bidét vagy vizes vödröt használ, és a toalettpapír használata sok helyen nem is elterjedt. Nyilvános helyeken gyakran lehet találkozni vödörrel és merőkanállal, amelyet szintén a tisztálkodásra használnak.
5. Európa és Dél-Amerika – a bidékultúra
Bár Nyugat-Európában és Észak-Amerikában a toalettpapír használata dominál, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában és Argentínában a bidé hosszú ideje elterjedt. A bidék elsősorban a tisztaság fenntartását szolgálják, és aranyér vagy egyéb végbélproblémák esetén különösen ajánlottak.
Hirdetés
Proktis-M tisztítóhab – az igazi tisztaság érzése
A Proktis-M tisztítóhab egyedi összetételű lemosó hab, amely dörzsölés nélkül tisztítja, ápolja és nyugtatja a végbélnyílás környékét. Aranyérbetegség és egyéb proktológiai problémák esetén – amikor a hagyományos tisztálkodási módszerek kellemetlenséget okozhatnak – érdemes a fájdalommentesen alkalmazható Proktis-M tisztítóhabra váltani. A higiénikus használatot biztosító felpermetezés miatt kézzel nem is kell érinteni az érzékeny területet. A Proktis-M tisztítóhab nyugtató összetevői – mint a bizabolol, a borsmenta és a körömvirág – ápolják az érzékeny bőrt. Különösen ajánlott aktív aranyeres tünetekkel rendelkezőknek, proktológiai műtéten átesetteknek, várandós nőknek és kismamáknak, valamint mindenkinek, akinek fontos a gáttájék megfelelő higiéniája.

Patikában kapható kozmetikum
Fotó: Phytotec Hungária Bt.