Korai menopauza, amire sok nő nem is gondol, pedig kellene

Szponzorált tartalom

2025. április 24. Kontent

rf6_1.jpg

Kiket érinthet, és milyen hatásai lehetnek az egészségre nézve, ha valaki korábban lép a változókorba? Olvasd el a cikket, hogy időben léphess a termékenység megőrzéséért, hiszen a korán érkezett változókor a gyermekvállalási terveket is romba döntheti.

A menopauza általában 45-55 éves kor között következik be, ám sajnos előfordulhat, hogy bizonyos esetekben jóval korábban, akár a harmincas években is elérkezhet – ezt nevezzük korai menopauzának. A nem várt klimax genetikai tényezők, autoimmun betegségek, kemoterápia vagy életmódbeli szokások, de erős trauma hatására is bekövetkezhet. Jó tudni, hogy azok a nők, akiknek családjában előfordult korai menopauza, nagyobb eséllyel érintettek.

A korán érkező változókor nemcsak fizikai, hanem érzelmi és pszichés terhet is jelent, hiszen a vártnál hamarabb lezárja a termékeny időszakot. Akár még a gyermekvállalás előtt.

A menopauza során nemcsak a petesejtjeink fogynak el, hanem az ösztrogénszint is drasztikusan csökken, ami számos egészségi kockázatot hordoz magában, hiszen ez a fontos hormon több élettani folyamatban is kulcsszerepet játszik.

Az ösztrogén csökkenése növeli

  • a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
  • a daganatos megbetegedések, különösen az emlő- és vastagbélrák kockázatát.
  • a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, mivel az ösztrogén befolyásolja az inzulinérzékenységet.
  • az Alzheimer-kór és más neurodegeneratív betegségek esélyét.
  • a csontritkulás kialakulását, mivel az ösztrogén hozzájárul a csonttömeg megtartásához.

Megelőzés és kockázatcsökkentési lehetőségek

A menopauzával járó panaszok enyhítésére, következményeinek megelőzésére szerencsére ma már több lehetőség is a rendelkezésünkre áll.  Amit mi tehetünk, az az, hogy egészséges életmódot folytatunk, amibe beletartozik a kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás, a dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás kerülése, a stressz csökkentése.

Sokat segíthet az életminőségen az úgynevezett hormonpótló terápia, ehhez azonban orvosi konzultációra van szükség, ugyanis a kórelőzményben előfordult egyes betegségek esetén nem ajánlott. Kiemelt szerepet kapnak a vitaminok, a D-vitamin- és a kalciumbevitel, amelyek a csontok védelmét szolgálják, és legalább ennyire fontos, hogy rendszeres szűrővizsgálatokon vegyünk részt, hiszen az időben felfedezett betegségek hatékonyabban kezelhetők.

Ha már a megelőzésről beszélünk, Magyarországon ugyan nem elérhető a social freezing, azaz a petesejtek fagyasztása arra az esetre, ha később szeretnénk gyermeket, ugyanakkor érdemes tudni róla, hiszen ez a termékenységmegőrzés egyik lehetséges módja. Külföldön több országban is legális szolgáltatásként működik, a beavatkozás elvégzésének optimális időszaka a húszas életévekre tehető, amikor a petesejtek minősége a legjobb. 35-36 éves kor után már drasztikusan csökken az eljárás hatékonysága, hiszen a petesejtek minősége a kor előrehaladtával folyamatosan, 35 év felett pedig drasztikusan romlik.

A hormonális egyensúly ellenőrzése is segíthet időben felismerni az esetleges eltéréseket. Az AMH-mérés különösen hasznos azok számára, akik szeretnének többet tudni a termékenységükről és a petefészek tartalékok állapotáról. Az AMH (Anti-Müllerian hormon) ugyanis egy olyan hormon, amelyet a petefészek tüszői termelnek, és fontos szerepe van a petefészek tartalék meghatározásában.

Mivel pontosan nem lehet tudni, hogy kinél következhet be a korai menopauza, ezért kiemelten fontos, hogy egészség- és termékenységtudatosak legyünk. Korai változókor esetén mindenképp kérjünk orvosi segítséget, hiszen a következményei nemcsak az életminőségen, hanem az egészségi állapoton is ronthatnak.

Hirdetés

A változókor első tünetei már a negyvenes életévektől kezdődően megmutatkoznak. A tünetek enyhítésére és a mindennapok megkönnyítésére alkalmas a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. A Remifemin Plus igazoltan hatásos és biztonságos növényi gyógyszer, nem tartalmaz ösztrogént, illetve fitoösztrogéneket sem. A Remifemin Plus a változókorral járó testi-lelki tünetek enyhítésére ajánlott, patikában kapható gyógyszer, amely két összetevő, a magas koncentrációjú, speciális poloskavész- (Cimicifuga racemosa-) kivonat, valamint orbáncfűkivonat kombinációját tartalmazza.

rf-1500x840.jpg

Vény nélkül kapható gyógyszer

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogytudor.blog.hu/api/trackback/id/tr8818841066
süti beállítások módosítása