Mit tehet az ember lánya, ha vágyakozik az együttlétre, de száraz marad „odalent”? Szerencsére több lehetőség van, mint azt gondolnád.
Rossz belegondolni, hogy a nőknek korábban milyen sok lemondással, szenvedéssel járt a kezelések híján, amikor kellemetlen panaszokkal találkoztak a testükben zajló hormonális folyamatok miatt. Legyen szó a menopauza által kiváltott hőhullámokról vagy a hüvelyszárazságról, ami a tévhitekkel ellentétben nem kizárólag idősebb korban alakulhat ki. Gondoljunk csak a korábban bemutatott fiatal nő, Niki esetére, aki 32 évesen, az első gyermeke születése után, pontosabban a szoptatás idején találta szembe magát a hüvelyszárazság problémájával.
Ahogy Niki is tanácsolta, a hüvelyszárazságot nem szabad elbagatellizálni, hiszen az érintett nő életminőségét is ronthatja. A tünetek súlyossága eltérhet: míg egyesek csak enyhe szárazságot, diszkomfortot tapasztalnak, másoknak már a puszta ülés is kifejezetten kényelmetlen lehet. Ha már a tüneteknél tartunk, az nagy általánosságban elmondható, hogy a megfelelő síkosság hiányában a szexuális aktus nemcsak a nőknek, de akár a partnerüknek is fájdalmassá válik. Korábban a nők sok esetben csendben szenvedtek, és magukat vagy a korukat hibáztatták azért, mert többé nem tudták élvezni a szexet (hiszen a hüvelyszárazság miatt a behatolás fájdalmassá válik). Ma már tudjuk, hogy mindennek hormonális okai vannak, és azt is, hogy a tünet minimalizálható, megszüntethető.
Síkosítók
Az enyhe nedvesedési problémákra a síkosítók alkalomszerű használata jelentheti a megoldást. Léteznek vizes, szilikonalapú és olajos kencék is, amelyek a hüvely nedvességét időlegesen biztosítani tudják, így megkönnyítik az együttléteket, ám többnyire nincsenek olyan összetevőik, amelyek regenerálnák a hüvelyhámot, így ne várjunk azoktól hosszú távú hatást.
Ha a szárazság tartóssá válik…
A lokális ösztrogéntartalmú készítmények (krémek, hüvelykúpok, -tabletták vagy -gyűrűk) képesek növelni a hüvelyhám vastagságát, síkosságát, visszaállítják a hüvelyi pH-t, így enyhítik a hüvelyszárazság tüneteit, és a vizeléssel kapcsolatos panaszok mérsékléséhez is hozzájárulnak. Ezek egy része receptre kapható, és hormontartalmuk miatt azok számára ajánlottak, akiknél nem merül fel a daganatos megbetegedés lehetősége, vagy azok rizikója alacsony.
Akiknek a lokális hormonkezelés nem ajánlott, illetve nem szeretnének ösztrogéntartalmú készítményeket használni, azoknak a változatos összetételű, például hialuronsav-, gyógynövény- és tejsavtartalmú hidratáló hüvelykúpok, krémek használata jelenthet segítséget, gyakran az ösztrogénkészítményekkel megegyező hatékonysággal. A jó hír, hogy napi rendszerességű, akár hosszabb időn át tartó alkalmazásuk nemcsak visszaállítja a hüvelyhám síkosságát és ápolja a hüvelyhámot, hanem táplálja, regenerálja az elvékonyodott szöveteket, normalizálja a hüvelyi pH-t, így véd a fertőzésekkel szemben is.
A lézer is segíthet
A modern technikának köszönhetően hüvelyszárazságra és egyéb intim problémákra ma már elérhető az intimlézer-terápia is, amelynek eredményeként a hüvelyfal vastagsága helyreáll, a vérellátása javul. A „zsebbe nyúlósabb” terápia hatásos, legalábbis a tanulmányok szerint a hüvelyszárazság csaknem 100 százalékban megszűnik, így újra örömet jelenthet a szexuális együttlét is.
A hüvelyszárazság gyakori és frusztráló állapot, de, amint láthatod a felsorolásban, vannak bőven módszerek a kellemetlen panaszok enyhítésére.
Hirdetés
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz