
A tévhitek károsak és akadályozók is tudnak lenni, ezért időközönként nem árt őket helyre tenni. Mutatjuk, melyek azok a sztereotípiák, amelyeket ideje elfelejteni.
Szégyellni kellene a hüvelyszárazságot…
Felejtsd el ezt a butaságot! A hüvelyszárazság épp olyan egészségi probléma, mint bármilyen más testi panasz. A fájó pocakodat sem szégyelled, miért tennéd ezt a hüvelyeddel? Ne feledd, hogy az orvosod már mindenfélét látott és hallott, a hüvelyszárazság teljesen természetes és gyakori probléma, jól tudja ezt a dokid is. Kommunikálj nyíltan a partnereddel és az orvosoddal, ne szégyelld, ha kezelésre szorulsz.
Felejtsd el a szexet hüvelyszárazság esetén!
A hüvelyszárazságot az ösztrogén hiánya vagy alacsony szintje okozza, ami miatt a hüvely elveszíti a belső rugalmasságát, nedvességét. Ez valóban kellemetlenné, sőt fájdalmassá teheti a közösülést, ugyanakkor nem lehetetleníti azt el. Feltéve, ha kezeljük a problémát. A rendszeres szexuális élet pedig kifejezetten jótékony hatású a hormonhiány okozta hüvelyszárazság csökkentésére.
A hüvelyszárazság ritka
Mivel nem beszélnek róla nyíltan, úgy tűnhet, hogy a hüvelyszárazság ritka állapot. A valóságban ennek éppen az ellenkezője igaz: a hüvelyszárazság a menopauza egyik leggyakoribb tünete, de más életszakaszokban is előfordul.
Csak a menopauzával járó tünet
Az előbbihez kapcsolódó tévhit, hogy a hüvelyszárazság csak a változókorú és idősebb nőket érinti. Ez sem fedi a valóságot, hiszen a szervezet hormonháztartása fiatalabb korban is megváltozhat, így például
- - szülés után (szoptatás alatt),
- - korai menopauza esetén,
- - endometriózis kisérőjeként.
A hüvelyszárazság tehát bármely életkorban érintheti a nőket, ugyanakkor kétségtelen, hogy a menopauzát követően magasabb arányban fordul elő, hiszen olyankor végleg megszűnik a petefészkekben a hormontermelés. Az ösztrogén hiánya miatt pedig a hüvelyt bélelő hám elvékonyodik, száraz és kevésbé rugalmas lesz.
Egyes betegségek is alacsonyabb ösztrogénszintet okozhatnak a nőknél. Például bizonyos autoimmun betegségek – mint a szem és a száj nedvességhiányával jellemezhető Sjögren-szindróma – is hüvelyszárazsággal járhatnak.
Ezenkívül a mellrákban szenvedő vagy hormonterápián, kemoterápián valamint kismedencei sugárkezelésen átesett nők, továbbá azok, akiknek műtéti úton eltávolították a petefészküket, szintén tapasztalhatnak hüvelyszárazságot. Sőt, pszichológiai és érzelmi tényezők (trauma, stressz), étkezési zavarok, intenzív sport, gyógyszerek és higiéniai szokások is vezethetnek a hüvelyi síkosság csökkenéséhez.
Nincs mit tenni
Ez az egyik leggyakoribb tévhit, hiszen ma már számos megoldás létezik a problémára. A hüvelyszárazság kezelhető állapot, és bőven vannak lehetőségek a vele járó kellemetlenségek és fájdalmak enyhítésére. Mutatunk ebből párat!
- Használj síkosítót! A vény nélkül kapható síkosítók használata segíthet enyhíteni a szárazság tüneteit és fokozhatja a szexuális izgalmat. Egy 2011-es tanulmány szerint a nők kevesebb nemi szervi tünetről és nagyobb szexuális elégedettségről számoltak be vízalapú síkosítók használata során, mint amikor anélkül szexeltek.
- Fokozd az ösztrogénszintet! Az alacsony dózisú hüvelyi ösztrogénkrém, gyűrűk vagy kúpok használata hatásos lehet a hüvelyszárazság kezelésében. Ezek segítenek megvastagítani és síkosítani a hüvely falát.
- Hidratáld a hüvelyhámodat is! Ne csak az arcod és a tested bőrét ápold, hidratáld rendszeresen, mert a hüvelyed is visszanyerheti rugalmasságát, síkosságát hüvelyi hidratáló készítmény kúraszerű alkalmazásával.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz