Fontos dolgok történnek a testedben egy menstruációs ciklus alatt, ilyenkor több tényező is befolyásolhatja a jövőbeni teherbeesést. Ilyen például az "anyasági hormon" szintjének alakulása.
Amennyiben babát szeretnénk, különösen fontos, hogy a menstruációnk rendben legyen, azaz ne legyen rendszertelen, és az is lényeges, hogy ne legyen túl magas a vérben a prolaktin hormon szintje, az ugyanis megakadályozhatja a megtermékenyülést.
A prolaktin a menstruációs ciklust szabályozó hormonok egyike, más néven „anyasági hormonnak” is nevezik. Egyéb nemi hormonokkal együtt a prolaktin részt vesz az anyagcsere, illetve a növekedés folyamataiban, de legfőbb feladata a szülés után a tejelválasztás serkentése. Tehát a szülés után fontos, hogy a megfelelő mennyiségben álljon rendelkezésre az anya szervezetében.
Külső tényezők is alakíthatják a prolaktinszintet
Ilyen például a túlzásba vitt sportolás, a fehérjében gazdag táplálkozás, egyes sebészeti beavatkozások, illetve a túlzott stressz is bekavarhat. Így a magas prolaktinszint esetén törekedni kell a stressz csökkentésére, stresszkezelő technikák elsajátítására, mivel a túlzott idegeskedés önmagában is képes megemelni a hormon mértékét a szervezetben.
A prolaktin termelését a hipofízis biztosítja, így az emelkedett hormonérték létrejöhet a hipofízist érintő elváltozások miatt is. Az agyalapi mirigy jóindulatú daganata, a prolaktinóma is felelős lehet, mert a normálisnál nagyobb mértékű prolaktintermelést eredményez a szervezetben. De más hormontermelő hipofízisdaganathoz is társulhat emelkedett prolaktinszint, ilyen a Cushing-kór is.
Mik lehetnek a magas prolaktinszint tünetei?
- terhességtől, szoptatástól függetlenül jelentkező tejcsorgás
- hízás
- fáradékonyság
- apró lilás foltok megjelenése a lábon
- hajhullás
- alvászavarok
- libidó csökkenése
- menstruációs problémák
- férfiaknál merevedési problémák, emlőmegnagyobbodás
Mi az ideális mennyiség?
- A szakemberek szerint a nők esetében a prolaktin vérplazmában kimutatható mennyisége 25 mikrogramm/liter felett tekinthető kórosnak.
A pontos diagnózis felállításához több alkalommal mért magas érték igazolása szükséges. A kezelés mindig a kiváltó ok függvényében történik, előfordulhat, hogy sebészeti eljárásra van szükség, de a legtöbb esetben az emelkedett prolaktinérték gyógyszerekkel normalizálható.
Segíthetnek a hormonmentes, természetes megoldások is, mint például a barátcserje, amelyet már az ókorban és a középkorban is használták női bajok kezelésére. A növény termésének a hatóanyagai ugyanis pozitívan befolyásolják a női hormonális szabályozórendszer működését.
Hirdetés
Vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer