Ha kellemetlen intim tüneteid vannak, tudod, hogy mi lehet a probléma a bugyidban? És azt, hogy mi a különbség a hüvelyi fertőzések és a hüvelyszárazság között?
Mind a hüvelyi fertőzés, mind a hüvelyszárazság gyakori jelenség a nőknél, de sokan összekeverik a kétféle probléma tüneteit, és az sem ritka, hogy inkább együtt élnek a kínzó panaszokkal, mintsem hogy segítséget kérjenek. Pedig a kezeletlen intim problémák további gondokat, szövődményeket is okozhatnak.
Szinte minden nő találkozik hüvelyi fertőzéssel
A hüvelyi fertőzések szinte minden nő életében előfordulnak. Az egyik leggyakoribb a bakteriális vaginózis, melyet az okoz, hogy a normál hüvelyflóra védelmét biztosító Lactobacillusok száma valamilyen okból lecsökken, így a savas pH lúgos irányba tolódik, ami kedvez a hüvelyben egyébként csak kis létszámban jelen lévő más baktériumok elszaporodásának. Ilyenkor a hüvelyfolyás felerősödik, szürkésfehér színűvé válik, és kellemetlen, halra emlékeztető szagú lesz. A problémát fontos kezelni, mert a fertőzés felfelé továbbterjedhet, és akár méhnyálkahártya-gyulladást, illetve kismedence-gyulladást is okozhat.
A másik nagyon gyakori fertőzés, a gombás hüvelyfertőzés (Candidiázis), amely minden nyolcadik nőt legalább egyszer érint az élete folyamán. A tünetek igen kellemetlenek lehetnek: a hüvelyváladék mennyisége jelentősen fokozódik, fehéres-sárgás színű, "túrós" jellegű lesz. Ha a fertőzés hosszabb ideig fennáll, akkor a folyás még bővebb és hígabb lesz, a szeméremtesten pedig erős viszketés, égő érzés is megjelenhet. A gombás fertőzés tüneteinek észlelésekor elengedhetetlen, hogy szakemberhez forduljunk, és kezeljük a problémát. A hüvelygomba kezelése egyébként viszonylag egyszerűen történik, hiszen létezik számos hüvelybe helyezhető kúp, krém, tabletta, melyek használata általában a szájon át szedett gombaellenes szerekkel történő kezelést egészíti ki.
Amikor fáj a szex...
Sokan fertőzésnek hiszik a kellemetlen hüvelyszárazságot, amely minden második, 45 év feletti nőt érinthet és keserítheti meg a mindennapjait – mármint kezelés hiányában. A változókorba lépve gyakoribb ez a panasz, de előfordulhat, hogy fiatalabb korban is megjelenik: például szülés után, fogamzásgátló szedése mellett, tartós stressz, erős trauma hatására egyaránt kialakulhat hüvelyszárazság.
A problémát nem szabad elbagatellizálni, hiszen a fájdalmas aktus akár a párkapcsolatunkban is zavart okozhat, sőt a hüvelyszárazságnak akár szövődményei is lehetnek. Az első teendő a nőgyógyász felkeresése, hiszen csak ő tudja kizárni a fertőzést. Ha a panaszokat valóban nem betegség okozza, a hüvelyszárazság kiváltó okaitól és a tünetek erősségétől függően szükség lehet hormonális kezelésre, amit a nőgyógyász ír elő. Sok esetben hormonmentes hüvelyi készítmények is elegendők a hüvelyszárazság tüneteinek enyhítésére, amíg a kiváltó okok meg nem szűnnek.
Hirdetés
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz