„Nekem elég, ha csak pár órát alszom” – mondta egy ismerősöm, holott sokszor arról panaszkodott, hogy fáradt, fáj a feje, ingerült, nehezen tud koncentrálni. Aztán elolvasott egy cikket, amelyből számára is kiderült, hogy a napi alig pár órányi alvás hosszú távon senkinek sem elég. Lehet, hogy ennyivel is funkcionálunk, ám a túl kevés alvás károsítja az életminőségünket, mentális és fizikai állapotunkat.
A mai napig kínoznak, vallatnak vele
Nem véletlen, hogy a történelem során számos helyen alkalmazták – illetve sajnos még ma is alkalmazzák – vallató- és kínzóeszközként az alvásmegvonást. Már a XVI. századi Skóciában bevetették a boszorkánypereknél. A második világháború hadifogolytáboraiban, elsősorban az ázsiai országokban a kínzások között szintén szerepelt, főleg vallomástétel kicsikarása céljából. Továbbá használták az oroszok és a németek, ahogy a hatvanas években Nagy-Britanniában is az egyik fő vallatási módszer volt: ketrecekbe zárták a foglyokat, akik a szűk térben képtelenek voltak elaludni.
Ami ennél is durvább, hogy az alvás megvonása az Egyesült Államok hadseregében egészen a XXI. század elejéig engedélyezett kihallgatási eszköznek számított, ugyanis a látható fizikai következményeit nehezen lehetett bizonyítani. Az ENSZ azóta határozottan a fizikai és lelki szenvedés részébe sorolta, és tiltja is az alkalmazását.
Ugyanakkor 2014-ben durva részletek derültek ki az USA titkosszolgálatainak pszichológusok által kidolgozott vallatási technikáiról, amelyek között az alvásmegvonás is szerepelt. A rabokat kikötötték, és ha elaludtak, vizet locsoltak rájuk, hogy felébredjenek, és mindezt zajhatásokkal is kombinálták. A rabok szerint ez volt az egyik legkegyetlenebb, legtöbb szenvedést okozó kínzási módszer.
Az egér-kísérlet
Allan Rechtschaffen híres kísérlete során az is kiderült, hogy az alvásmegvonás halált okozhat. Allan egerekkel kísérletezett: a „kontrollegeret” engedte aludni, normálisan etette, míg a másikat azonnal vízbe dobta, amint alvás jeleit észlelte rajta. A kísérletet összesen tízszer ismételte meg: az állatok, amelyeket nem hagytak aludni, a 11 és a 32 nap közötti időszakban mindegyik kísérletben elpusztultak.Mi történik a szervezetedben, ha túl keveset alszol?
A kialvatlanság első jelei 24 óra után jelentkeznek: ilyenkor fáj a szem, nehéz nyitva tartani, jellemző a fejfájás, hidegrázás, memóriazavar, koncentrációs nehézség. Az egyén testhőmérséklete instabillá válik, illetve elkezd izzadni. A hosszú ideig tartó alvásmegvonásnál legyengül az immunrendszer, az érzelmi tartalékok lecsökkennek, kevésbé leszünk képesek alkalmazkodni. Hetvenkét órás vagy hosszabb ébrenlét után az ember már paranoiddá válik: gyakran úgy érzi, hogy üldözik, téveszméi lesznek, hallucinációk lépnek fel.
Tehát bizonyított tény, hogy a hosszú ideig fennálló alváshiány komoly egészségügyi problémákat okozhat. A szakemberek szerint naponta legalább 6-7 órányi alvásra van szükségünk ahhoz, hogy a testünk regenerálódjon és a méregtelenítés is megtörténjen.
Az alvásigényünk a korral változik, a National Sleep Foundation (Nemzeti Alvás Alapítvány) jelentésében kategóriákba szedte kinek, mennyi alvásra van szüksége az egészséges, produktív élethez.
Az ajánlás kilenc korcsoportra fókuszál az újszülöttektől az idős emberekig:
- Újszülöttek (0-3 hónap): 14-17 óra
- Csecsemők (4-11 hónap): 12-15 óra
- Kisdedek (1-2 év): 11-14 óra
- Óvodások (3-5 év): 10-13 óra
- Kisiskolások (6-13 év): 9-11 óra
- Serdülők (14-17 év): 8-10 óra
- Fiatal felnőttek (18-25 év): 7-9 óra
- Felnőttek (26-64 év): 7-9 óra
- Idősek (65 év fölött): 7-8 óra
Azt, hogy mennyire létfontosságú az alvás, bizonyítja, hogy már 24 órányi ébrenlétnek, azaz egy éjszakányi alváshiánynak is komoly negatív hatása van. Ha az alvásmegvonás folytatódik, további kóros változásokkal számolhatunk: ilyen az orientáció elvesztése, a látászavarok, az apátia vagy a letargia. Azt pontosan nem tudjuk, hány alvás nélküli nap okozza az ember halálát.
Hirdetés
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer