A szülés hatalmas erőfeszítés a női test számára, természetes, ha időre van szükség a regenerálódáshoz. Azonban sok frissen szült anyát megijesztenek az intim zónában tapasztalható változások. Ha ezt a cikket olvasod, ne ess pánikba, a legtöbb kellemetlenség idővel és némi odafigyeléssel, kezeléssel rendszerint elmúlik.
Fontos tudnod, hogy a természetes változásokat nem lehet százszázalékos biztonsággal elkerülni, még akkor sem, ha tudatosan felkészültél a szülésre. Egy gyermek világrahozatala előre nem látható testi és lelki változásokkal járhat, és hatalmas erőfeszítést jelent a női testnek.
Gondolj csak bele, a várandós nők teste a terhesség kilenc hónapja alatt folyamatosan alakul, és ezek a változások nem érnek véget a szüléssel. Sőt. A szülés során előfordulhatnak szülési sérülések is, amelyek a hüvelyhám apró sérülésétől, a hüvelyi szakadástól akár a medencefenék sérüléséig terjedhetnek. Ezek természetesen nem törvényszerűek, ugyanakkor fontos tudni, hogy előfordulhatnak. Lentebb részletesebben is mutatjuk, milyen sérülésekre gondolunk.
De kezdjük inkább a gyakoribb, kisebb, de kellemetlen elváltozásokkal, amelyek sok nőt váratlanul érnek, és a különféle társadalmi tabuk miatt nehezen is beszélnek róluk. Pedig ezek teljesen normális panaszok, mint például a szülés utáni vérzés. A gyermekágyi időszakban ugyanis a nők teste elkezd regenerálódni, ennek része a hetekig elhúzódó vérzés. Függetlenül attól, hogy a kismama hüvelyi úton vagy császármetszéssel szült, számítani lehet rá. A világrahozatal után a méh azonnal elkezd összehúzódni – ez sajnos nem teljesen fájdalommentes –, és ahol a méhlepény levált, ott vérzés lép fel. A vér mellett szövetdarabok és felgyülemlő váladék is távozik, így tisztul a méh.
A vérzés hossza és erőssége egyénenként változó: van, akinél olyan, mint egy elhúzódó menstruáció, míg másoknál több hétig, akár a hatodik héten esedékes kontrollig is tarthat.
A kitágult hüvely
Sok nő félelme, hogy a hüvelye kitágul a szülés után, és tönkrevágja a szexuális életét. Megnyugtatásul írjuk, hogy a vagina valójában nagyon rugalmas: optimális esetben egy 3-3,5 kilós baba viszonylag simán préselődik át rajta. A hüvely tágulását azonban jelentősen befolyásolja a kitolás időtartama, a baba nagysága és súlya. És ne legyenek illúzióink, szülés után nem ugrik vissza az eredeti állapotába, a regenerálódás eltarthat hónapokig, de akár évekig is. A hüvely izomzatának megerősítésében sokat segíthet az intim torna, a helyes táplálkozás, és ha tudatosan figyelünk a testsúlyunkra szülés után. Amennyiben a hüvely még egy évvel a szülés után is tág, nem rugalmas, mindenképp forduljunk orvoshoz, előfordulhat ugyanis, hogy csak a hüvelyszűkítő kezelés hoz tartós megoldást.
Hüvelyszárazság
A tévhitekkel ellentétben a hüvelyszárazság nemcsak a menopauzába lépő nők problémája, hanem fiatalabb korban is jelentkezhet, akár a stressz vagy szülés után a hormonális rendszer felborulásának következtében is előfordulhat. A szülés után hirtelen csökken a hüvelyváladék termelődését is serkentő ösztrogén mennyisége, ez a szoptatással tovább apad, mert helyette egyéb hormonok – például a tejtermelést segítő prolaktin – termelődnek nagyobb mennyiségben. Ez kellemetlen érzést okozhat, sőt fájdalmassá teheti a nemi érintkezést. A megoldással nem érdemes várni, számos módon lehet segíteni a problémán hormonmentes hüvelyi hidratálók, hormonok alkalmazásával és síkosítók használatával az együttlétek során.
A szivárgó vizelet
A szülést követő pár hónapban a nők egyharmada szenved vizeletinkontinenciától. Hatékony megoldás lehet a medencefenék izmainak megerősítése például Kegel-tornával. Amennyiben a rendszeresen végzett gyakorlatok ellenére sem múlik a probléma, érdemes szakembertől segítséget kérni.
Nézzük a fentebb említett szülési sérüléseket:
A gát területének sérülései
A hüvelyi úton szülő nők közül 4-ből 3 nőnél fordul elő gátszakadás vagy gátmetszés. Utóbbit ma már a jobb orvosok igyekeznek elkerülni.
Idegsérülés
Esetenként a gát területén lévő idegek megsérülhetnek a szülés során, ami a pudendalis neuralgiához, azaz a szeméremtájékon jelentkező fájdalmas állapothoz vezethet.
Aranyér
Az aranyér szintén gyakori problémának számít a várandósság harmadik trimeszterében és a szülés utáni, körülbelül 6 hétig tartó időszakban. Statisztikák szerint a terhes nők 50%-át, egyes régiókban akár 85%-át is érinthetik a fájdalmas tünetek, amelyeket a végbélen belüli vagy a végbélnyílás körüli erek duzzadása okoz.
A medencefenék sérülései
A medencefenék a medencében található izmok egy csoportja, amely segít a méh, a húgyhólyag és a bél helyben tartásában. A hüvelyi úton szülő nők akár felénél a medencefenékben maradandó elváltozások keletkeznek a túlnyújtás vagy szakadás miatt.
Szülési trauma
Míg ezek a szülési sérülések fizikaiak, sok anya érzelmi vagy pszichológiai stresszt élhet át a szülés előtt, alatt vagy után. Ezt nevezzük szülési traumának. A szülési trauma kockázatát csökkenthetjük a felkészüléssel, ha tudjuk, hogyan szeretnénk szülni, és persze sok múlik az egészségügyi dolgozók hozzáállásán. A traumával mindenképp forduljunk szakemberhez.
Mi okozhat szülési sérülést?
- a baba helyzete, például farfekvéses szülésnél
- nagy méretű (4 kg feletti) baba születése
- nagyon gyors vagy nagyon hosszú vajúdás
- szülési komplikációk
- vákuummal segített szülés
- kicsi vagy szokatlan alakú medence
Megelőzhető-e a szülési sérülés?
Bár gyakran nem lehet megelőzni a szülési sérülést, van néhány dolog, amit a terhesség alatt megtehetsz a kockázat csökkentése érdekében:
- Tornázz rendszeresen (győződj meg róla, hogy a terhesség szempontjából biztonságos testmozgást végzel).
- Erősítsd medenceizmaidat napi medencefenék-gyakorlatokkal.
- Kerüld a székrekedést vagy a WC-n való erőlködést, mivel az gyengítheti a medence izmait.
- A császármetszéssel történő szülés megelőzhet bizonyos szülési sérüléseket, de ez egy nagyobb műtét, így egészségügyi kockázatokkal jár.
Hogyan kezelik a szülési sérülést?
Egyes szülés közbeni sérülések kisebbek, és maguktól is begyógyulhatnak – például egy kisebb gátrepedés vagy horzsolás. Más sérüléseknél az adott időpontban kezelésre van szükség, például egy mélyebb szakadásnál, amelyet össze kell varrni.
Súlyosabb szülési sérülés, például jelentős szakadás vagy a medencefenék izmainak sérülése esetén a kezelés magában foglalhat fizioterápiát és rendszeres, célzott gyakorlatokat. Néhány nőnek műtétre is szüksége lehet az egészsége helyreállításához, legyen szó a hüvelytágulásról vagy az inkontinenciáról.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz