Ki ne szeretne télen meleg fürdőbe menni, megmártózni a forró gőzben, izzadni egy jót a szaunában? De vajon tényleg több veszélyforrás leselkedik az intimzónánkra ezeken a kényeztető helyeken?
A hideg évszakok beköszöntével sokan keresik a kényeztetés örömeit a wellness szolgáltatásokban. A téli, hideg napokon különös élvezetekkel kecsegtető fürdőzés azonban nemcsak kellemes pillanatokat jelenthet, hanem sajnos néhány veszély forrása is lehet, főleg a hólyaghurut kialakulásának szempontjából. Különösen a kismedence lehűlésére, a nedves fürdőruha okozta kockázatokra érdemes odafigyelni.
Gyógyír a léleknek
A téli wellness tényleg kiváló módja a hideg, sötét hónapok kellemes átvészelésének és a mentális jóllétünk megerősítésének. A meleg víz, a jacuzzi és a szauna remek lehetőséget kínál a relaxációra, segít a meghűlések elkerülésében és a stresszhatások csökkentésében. Érdemes azonban néhány jótanácsot megfontolni, hogy ne legyen kellemetlen következménye a kellemes lazulásnak.
A hólyaghurut kialakulásának egy lehetséges kockázati tényezője a kismedence lehűlése, és ezt a wellness során gyakran figyelmen kívül hagyjuk. Pedig jó tudni, hogy hideg időben fürdőzés után a test hajlamos gyorsan kihűlni, különösen, ha a nedves fürdőruhát magunkon hagyjuk. Utóbbi ugyanis jelentősen megnövelheti a kismedence hőveszteségét, és hajlamosabbá tehet a hólyaghurut kialakulására azáltal, hogy az alhas és deréktájék lehűl. Ez a kismedencei erek szűkülését és a hólyag vérellátásának romlását okozza, ami a helyi immunvédelem hatékonyságának csökkenését idézi elő.
Éppen ezért fontos ügyelnünk arra, hogy a testünk megfelelően felmelegedjen a fürdőzés után, és ha lehetséges, öltözzünk át száraz, meleg ruhába!
A felfázás (hólyaghurut vagy hólyaggyulladás, szakkifejezéssel élve cisztitisz) kialakulásáért elsősorban a bélrendszerben élő, de a hüvelyben is jelen lévő E. coli baktériumok a felelősek. Ezek egyebek mellett azért telepedhetnek meg és szaporodhatnak el az érintett részeken, mert a kismedence helyi védelme meggyengül a terület lehűlése miatt.
Összebújás után irány a mosdó!
A romantikus hétvégén a gyakoribb szexuális aktus is kockázati tényező lehet, ugyanis a mechanikus mozgás miatt a végbél környékén található baktériumok könnyebben jutnak el a húgycsőhöz, ezért érdemes szex után egyből pisilni és egy gyors zuhanyt venni, így az odakerült baktériumokat el lehet távolítani.
Pancsolás, szaunázás után a megfelelő óvintézkedésekkel és a test melegen tartásával minimalizálhatjuk a kockázatot.
- Érdemes magaddal vinni egy váltás száraz fürdőruhát.
- Mindig ügyelj a helyes törlésirányra mosdóhasználat után!
- Figyelj oda a megfelelő intim higiénia fenntartására!
- Fogyassz sok folyadékot, vizet vagy teát!
Nem kell lemondani a téli wellnessről
Csupán érdemes óvatosnak lenni és figyelni a test jelzéseire. A felfázás kialakulásának kockázatai ellenére a megfelelő elővigyázatossággal a téli fürdőzés örömeit élvezhetjük anélkül, hogy az egészségünket veszélyeztetnénk. Legyen a téli wellness egészséges, biztonságos és felüdítő élmény mindannyiunk számára!
Legyen nálad gyógyír a bajra!
Amennyiben úgy érzed, jönnek a panaszok, vizeletürítésekor égő, csípő érzést tapasztalsz, esetleg alhasi görcsök is kínoznak, érdemes mielőbb cselekedni, ugyanis a baktériumok a hólyagban gyors szaporodásra képesek.
Épp ezért, ha hajlamos vagy a felfázásra, készülj fel: megelőzésként érdemes rendszeresen tőzegáfonyát fogyasztani. A hirtelen felfázások esetére pedig legyenek nálad a húgyutakra ható, gyulladáscsökkentő, vizelethajtó vagy antibakteriális hatású gyógynövényeket (pl. kukoricabajusz, tövisesiglice-gyökér, tarackbúza-gyökér, medveszőlőlevél) tartalmazó készítmények.
Hirdetés
Medveszőlőlevélkivonat-tartalmú, vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer
Fotó: Phytotec Hungária Bt.