Tegyünk rendet a hüvelyi problémák között: mik a hüvelyfertőzések és hüvelyszárazság okai? Nem mindegy ugyanis, melyikkel van dolgunk, főleg a kezelés szempontjából.
Két gyakori probléma, a hüvelyfertőzések és hüvelyszárazság sok nőt érint, és bár a tüneteik hasonlóak lehetnek, a kettő közötti különbségek ismerete fontos a megfelelő diagnózis és kezelés szempontjából. Nézzük, hogyan különböztethetjük meg a kettőt, és milyen terápiás megoldások léteznek a kezelésükre.
Viszket, feszül, mi lehet a baj?
A viszkető, feszülő, kellemetlen érzést okozhatja bakteriális hüvelyfertőzés, de hüvelyszárazság is. A bakteriális hüvelyfertőzés akkor alakul ki, amikor a hüvelyflórában lévő baktériumok természetes egyensúlya valamilyen okból felborul: ahogy csökken a védő Lactobacillusok száma, felgyorsul a kórokozók elszaporodása. A fertőzést a kellemetlen, fájdalmas érzeten túl a bőséges, híg, szürkésfehér színű, kellemetlen, halszagú hüvelyváladék, ritkábban pedig kivörösödés vagy fájdalom jellemzi. Szintén kellemetlen tüneteket okozhat a Candida-fertőzés, amely esetében a hüvelyváladék fehéres, túrószerű lesz.
A hüvelyszárazság is diszkomfort érzettel jár, szexuális aktus során pedig éles fájdalom is felléphet. Kialakulásának elsődleges oka az ösztrogén hormon termelődésének csökkenése, ezért gyakran a változókorban, de szülés után, a szoptatási időszakban, fogamzásgátlók szedése mellett is tapasztalható. További oka lehet a tartós stressz, bizonyos nőgyógyászati műtétek, illetve daganatos betegségekre alkalmazott kezelések is.
Csöbörből vödörbe
A hüvelyszárazság nemcsak a mindennapokat és a szexuális életet keserítheti meg, hanem a fentebb említett hüvelyi fertőzéseknek is teret adhat.
Hatására ugyanis megváltozik a hüvely savas pH-ja, ami kedvez a különféle kórokozók elszaporodásának, ezáltal megnő a bakteriális fertőzések kialakulásának kockázata. További rossz hír, hogy kezeletlenül nemcsak a hüvelyben, hanem a húgyutakban is, ami felfázásos tüneteket és inkontinenciát okozhat.
A hüvelyfertőzések esetén a kezelés általában baktérium- vagy gombaellenes gyógyszerek alkalmazásával történik, míg a hüvelyszárazság esetében teljesen más terápiás módszerek nyújthatnak megoldást.
A hüvelyszárazság esetén a terápia többféle lehet:
- Hormonpótlás
A menopauza okozta hüvelyszárazság esetén hormonpótló terápia segíthet helyreállítani a szükséges hormonszintet.
- Hüvelyi hidratálók és kenőcsök
Hormonmentes hidratálók és kenőcsök segítenek megőrizni a hüvely nedvességét, és csökkentik a szárazság okozta kellemetlenségeket.
- Életmódváltás
Stresszkezelés, megfelelő táplálkozás és elegendő folyadékfogyasztás, dohányzásról leszokás is hozzájárulhat a hüvelyszárazság enyhítéséhez.
A megelőzés fontossága
A hüvelyproblémák megelőzése érdekében rendszeres nőgyógyászati ellenőrzések és személyre szabott kezelési tervek alkalmazása ajánlott. Az egészséges életmód, a megfelelő higiénia, a stresszkezelés és a szükséges hormonális egyensúly fenntartása mind hozzájárulhat a hüvelyi egészség megőrzéséhez.
Ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket, és forduljunk szakemberhez, ha bármilyen hüvelyi probléma gyanúja merül fel.
Hirdetés
A hialuronsavat és gyógynövénykivonatokat tartalmazó, hormonmentes Cikatridina hüvelykúp enyhíti az együttlétek során és a mindennapokban jelentkező hüvelyszárazság okozta tüneteket. A hialuronsav nedvességgel tölti fel a hüvelyhám kiszáradt szöveteit, elősegíti a hámosodást, és táplálja a szöveteket. Igazoltan hatásos és biztonságos az intim tájékon jelentkező, viszkető-feszülő érzés enyhítésében. Bármely életkorban, bármilyen eredetű hüvelyszárazság esetén alkalmazható, akár hosszú távon is. A tartós hatásért a kúra szükség szerint folytatható, ismételhető.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Fotó: Phytotec Hungária Bt.