Kegyetlen érzés, amikor ég és csíp, miközben csupán egy-két csepp vizeletet bírsz kipréselni magadból. A köznyelvben többnyire felfázásként emlegetett hólyaghurut sok-sok nő életét keseríti meg, ezért nem árt tudnunk, hogy mik azok a gyógynövények, amelyek segíthetnek a megelőzésében és a tünetek csillapításában.
A megelőzés célja, hogy megpróbáljuk megakadályozni a kórokozók feljutását a hólyagba, valamint meggátolni a hólyag falán való megtapadásukat és szaporodásukat. Erre a feladatra számos vízhajtó, antibakteriális és gyulladáscsökkentő gyógynövény alkalmas lehet, ugyanis ezek segítenek a húgyutak átmosásában, a kórokozók elpusztításában, a gyulladás csökkentésében.
Ráadásul nemcsak a felfázás kikúrálásában lehetnek segítségünkre, hanem megakadályozhatják a fertőzés vesék irányába történő továbbterjedését is.
Csak hogy néhány példát említsünk: ilyen hasznos gyógynövény a nyírfalevél, a pitypanggyökér, a mezei zsurló, az aranyvesszőfű, a lestyángyökér, a csalán, a jávai tea, a petrezselyemgyökér, a tövises iglice-gyökér, a tarackbúza-gyökértörzs, a kukoricabibe, a tőzegáfonya, illetve az antibakteriális hatású medveszőlőlevél.
Emellett elengedhetetlen a folyamatos immunerősítés, ugyanis a különféle fertőzések, így a hólyaghurut kialakulása is gyakran a meggyengült immunrendszerre vezethető vissza.
Továbbá ne feledkezzünk meg az elegendő folyadékfogyasztásról sem, hiszen a rendszeres vizeletürítéssel többek között a baktériumok megtelepedését is gátoljuk.
De hogyan válasszunk megfelelő gyógynövényt?
-
Legyen antibakteriális hatású:
Több növény is tartalmaz antibakteriális hatású anyagot, de a húgyúti fertőzések kezelésében csak azok alkalmazhatók sikerrel, amelyeknek ezen összetevője a vesén át ürül ki. Ilyen gyógynövény például a medveszőlő, amely igazoltan gátolja a húgyúti kórokozók szaporodását. A tőzegáfonya pedig azt segít megakadályozni, hogy a hólyaghurutot előidéző kórokozók (pl. E. coli) a hólyag falához tapadjanak. A vörös és fekete áfonya szintén kiváló vesevédő növények. Felfázás esetén ugyancsak hasznos lehet a baktérium-, gomba- és vírusölő hatásáról is ismert diólevél teája.
FONTOS: Egy hétnél tovább azonban ne fogyasszunk sem a diólevélből, sem pedig a medveszőlőlevélből készített teát!
-
Legyen biztonságos:
Azokat a gyógynövényeket válasszuk, melyek a népi gyógyászatból ismert hatás mellett rendelkeznek klinikai hatásvizsgálattal is. A legjobb megoldás, ha ezzel kapcsolatban a gyógyszertárban a dolgozók segítségét kérjük, mivel az ilyen készítmények ott kaphatók.
-
Milyen formáját válasszuk?
Lehetőleg olyan gyógyszerformát használjunk, amelyből a hatóanyag jól és biztosan felszívódik, és persze az sem utolsó szempont, hogy milyen ízű. A medveszőlőlevél tea például kimondottan fanyar, kesernyés ízű, ezért sokan nem fogyasztják szívesen, ráadásul vannak olyanok, akiknél gyomorirritációt, émelygést, hányingert, hányást is okozhat. Szilárd formában (tabletta) ezek a mellékhatások nem jellemzőek, ezért a medveszőlőlevelet érdemes tablettaként megvásárolni és fogyasztani.
Melyik, mit tud?
- Vizelethajtó gyógynövények: csalán, aranyvessző, nyírfalevél
- Gyulladáscsökkentők: kamilla, cickafarkfű, körömvirág
- Antibakteriális hatásúak: medveszőlő, tőzegáfonya
Amennyiben a tüneteid nem enyhülnek pár nap alatt, vagy vért látsz a vizeletedben, esetleg rendszeresen visszatér a hólyaghurut, mindenképpen fordulj urológushoz!
Hirdetés
Medveszőlőlevélkivonat-tartalmú, vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer