Az önsanyargatás vagy a túl kemény sport, vagy esetleg a kettő kombinációja, az egész szervezetünkre negatív hatással lehet, és akár a szexuális aktust is fájdalmassá teheti. Elmondjuk, hogyan!
A túl szigorú diéták veszélyesek lehetnek
Az Instagramot böngészve rengeteg tökéletesnek tűnő női testtel találkozhatunk, amelyek természetesen a valóságban nem feltétlenül így néznek ki, ugyanakkor a retusált, filterezett képek mégis nagy hatással vannak szinte mindenkire. Érthető reakció, ha te is szeretnél a látottak hatására még csinosabb, vékonyabb, izmosabb lenni. Ezzel nincs is gond, a probléma ott kezdődik, amikor valaki túlzott önsanyargatással próbálja elérni a kívánt eredményt: rengeteget edz, és keveset vagy nem megfelelően táplálkozik.
Lehet, hogy a spártai élet hatására a kilók eltűnnek, de ha koplaltatjuk a testünket, az bizony megbosszulja magát, és a szervezetünk különböző tünetekkel fogja jelezni, hogy baj van.
A túlzott diéta akár a menstruáció kimaradását is eredményezheti. Ez igen gyakori panasz azoknál a lányoknál/nőknél, akiknek a drasztikus fogyókúrájuk már átcsapott táplálkozási zavarba; például anorexiába vagy bulimiába. A szervezet felismeri, hogy ennyire kevés tápanyag mellett úgysem lenne képes terhesség kihordására, ezért a peteérés szünetel. A túl intenzív fogyókúra eleinte csak vérzéskimaradást produkál, később azonban hormonális zavarok is kialakulhatnak, amelyek további szövődményekhez, kellemetlen tünetekhez vezethetnek.
Diszkomfortérzés a bugyiban
Az anorexia nervosa egyik tipikus velejárója, hogy felborul a hormonháztartás, amelynek következménye egyebek mellett a hüvelyszárazság is. Annak ellenére, hogy a hüvelyszárazság problémáját sokan csak az idősebb nőkhöz társítják, akár fiatalabbak körében is előfordulhat, például az olyan extrém esetekben, amikor a szervezet túl kevés tápanyaghoz, vitaminhoz jut.
És ha már a fiatalkori hüvelyszárazságnál tartunk, azt is fontos tudni, hogy a fogamzásgátló tartós szedése is leállítja a petefészek ciklikus hormontermelését, a tablettákkal bejuttatott hormonadag pedig akár kevesebb is lehet, mint a korábbi, „saját termelésű” hormonjaink mennyisége volt. Mindezek eredményeként a méhnyálkahártya és a hüvelyhám elvékonyodhat, és ez hüvelyszárazsághoz vezethet.
Persze nem csupán a fogamzásgátlónak lehet ilyen hatása, más gyógyszerek is befolyásolhatják a hormonszintet és hajlamosíthatnak hüvelyszárazságra. Így például az allergia elleni antihisztaminok, vagy az antidepresszánsok, továbbá a túlzott alkoholfogyasztás vagy a dohányzás, olyan betegségek és gyógykezelésük, mint a cukorbetegség, a pajzsmirigy csökkent működése, az endometriózis, illetve a túl sok stressz is okozhatja a kellemetlen, fájó tüneteket.
Tegyél ellene
Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, hogy a hüvelyszárazságot nem szabad félvállról venni, hiszen túl azon, hogy tönkreteheti egy nő önbecsülését és szexuális életét, még különféle szövődmények is kialakulhatnak miatta. Hatására ugyanis megváltozik a hüvely savas kémhatása, ami kedvez a különféle kórokozók elszaporodásának, így megnő a hüvelyi fertőzések kialakulásának esélye. Hasonló a helyzet a húgyúti fertőzésekkel kapcsolatban is, ugyanis a teljes húgyúti rendszer is szárazabbá és a gyulladásokra fogékonyabbá válik. Sőt, vizeletinkontinencia, vagyis vizelettartási zavarok is megjelenhetnek, bár ez inkább menopauza okozta hüvelyszárazság esetében gyakori.
Hirdetés
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz