Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.

Baj van a bugyidban? Ez lehet az oka

Szponzorált tartalom

2021. június 14. Kontent

micovag_4_uj.jpgA legtöbb nőt érinti, mégis csak kevesen tudják, hogy pontosan mi áll a hüvelygomba hátterében. Készítettünk egy kisokost, ami alapján te is gyorsan képbe kerülhetsz, mi okozza a kellemetlen tüneteket.

Ismerd a tested jelzéseit!

Nem a legkellemesebb téma, ezért megértjük, ha nem erről olvasnál a legszívesebben, ugyanakkor nőként fontos tudnod, hogy a vaginád milyen tüneteket produkál, ha valami nincs rendben vele.

Biztosan te is tudod, hogy minden nőnek van természetes hüvelyváladéka, ugyanakkor nem mindegy, hogy annak milyen az állaga, a színe vagy az illata. Intenzitása egyénenként, illetve a menstruációs ciklus alatt is eltérő lehet. Akkor kell gyanakodnod intim fertőzésre, ha a normál hüvelyi váladék valamilyen módon eltér az addig megszokottól.

A hüvelyváladék normál, egészséges állapotában fehér színű, szinte átlátszó; szagtalan, nem darabos. Mennyiségét tekintve egyénenként változó, amit befolyásolhat a menstruációs ciklus, pszichés tényezők, várandósság, illetve fokozott nemi vágy. 

Akkor van baj, ha ez a megszokott alapállapot megváltozik. Amennyiben fertőzés áll fenn (akár gombás, akár bakteriális, akár vírusos), akkor a megnövekedett hüvelyi folyás mellett egyéb panaszok is jelentkeznek: például más szín, más állag, kellemetlen szag, alhasi fájdalom, viszketés, fájdalmas szex. Ha ezek közül bármelyiket tapasztaljuk, forduljunk orvoshoz, aki a megfelelő vizsgálattal felállítja a diagnózist, és megkezdődhet a célzott kezelés.

Ez gomba lesz...

Valószínűleg gombás fertőzésed van, ha a hüvelyváladék mennyisége a szokásosnál bőségesebb, szagtalan és darabos. Ha emellett a szeméremtested is viszket, és a szeméremajkaid vörösek, több mint valószínű, hogy gombás hüvelyfertőzéssel állsz szemben. Persze ezt csak egy orvos tudja neked biztosan megmondani, ezért a panaszaiddal mindenképp fordulj szakemberhez, pláne, ha korábban nem voltak ilyen gondjaid. Nem kell félni, ezeket a gyakori, nőgyógyászati fertőzéseket ma már viszonylag könnyen ki lehet kezelni. Akut fertőzés esetén a kezelőorvos választhat hüvelyi vagy szisztémás, azaz szájon át szedhető készítményt, ezáltal a kezelés időtartama is változhat, illetve a lokális és orális készítmények kombinált alkalmazására is szükség lehet. 

Mástól kapom el?

Nagyon fontos tudni, hogy a gombás fertőzést nem mástól, azaz nem a partneredtől kapod el, ennek pedig nagyon egyszerű a magyarázata, amelyre lentebb ki is térünk részletesen.

A szakemberek szerint a hüvelygomba ugyan szexuális úton is terjedhet, ám ez igen ritka. Ezzel kapcsolatban ugyancsak él egy tévhit, mely szerint a partnert is kezelni kell, ám ez csak abban az esetben indokolt, ha neki szintén vannak panaszai.

Ha azonban a partnerek a teljes gyógyulást nem tudják kivárni, és gumióvszer nélkül szexelnek, akkor ide-oda adogathatják egymásnak a gombát, és emiatt a makacs és kellemetlen tünetek hosszú időn át fennmaradhatnak.

Szóval, akkor mi áll a háttérben?

A fertőzés hátterében a legtöbb esetben a C. albicans gombafaj áll, de más Candida fajok is előfordulhatnak. Lényeges információ, hogy a Candida gomba nem az ellenségünk, hanem a szervezetünk része, elvégre a normál száj-, bél- és hüvelyflóra tagja. A Candida fajok az egészséges emberek székletéből az esetek 4-88 százalékában kimutathatók, és jelenlétük bizonyos esetekben igazolható a bőrből, a szájüregből, a hüvelyből és vastagbélből származó mintákból is. A Candida fertőzés érintheti a bőrt és a nyálkahártyákat (mucocutan candidiasis), vagy az egész szervezetet (szisztémás candidiasis).

A nők közül sokan úgy gondolnak a Candidára mint valami félelmetes kórokozóra, mert egyszerűen nem tudják, hogy ez minden nő hüvelyflórájának természetes alkotóeleme, ám az egészséges hüvelyváladék pont annyira savas, hogy ott nem tud panaszt okozni. Ha azonban megváltozik a belső ökológiai egyensúly, és a gomba túlzott szaporodásához kedvező feltételek alakulnak ki, olyankor jelentkeznek a hüvelygomba tünetei. Vagyis a hüvelyflóra egyensúlyának megbomlása, illetve ritkábban az immunrendszer legyengülése esetén a velünk élő gomba könnyen kórokozóvá válhat. Ezért annyira fontos, hogy odafigyeljünk a hüvelyflóránk egyensúlyára, és tisztában legyünk azzal, hogy melyek azok a tényezők, amelyek kibillenthetik a belső harmóniát. Ha nem szeretnénk teret adni a hüvelygombának, érdemes odafigyelni néhány egyszerű dologra.

Gyakrabban alakul ki Candida-fertőzés például az antibiotikummal kezelt betegeknél, az immunrendszert gyengítő gyógyszerek tartós szedése esetén, de a hormonális fogamzásgátló módszerek, mint például a tabletta alkalmazása, intim mosakodók, piperecikkek használata, valamint a dohányzás is nagyon kedvezőtlen hatással lehetnek a hüvely természetes flórájára egyes nők esetében.

Az irrigátor rendszeres használatától pedig minden szakember óva int, mert kimondottan káros. A reklámokkal ellentétben az öblögetés mindössze hamis tisztaságérzetet ad, holott valójában ilyenkor kimosódnak a hüvely normál flórájában található Lactobacillusok, amelyek az intim zóna fő védelmi rendszerét képezik. Ha a számuk megcsappan, a gombák és baktériumok kedvükre elszaporodhatnak.

Abban is egyetért a legtöbb nőgyógyász, hogy a tampon rendszeres használata szintén felboríthatja a belső egyensúlyt. Éjszakára például semmiképp se használd, és a strandon a vízbe se menj be vele. Ha mégsem tudsz lemondani a tamponról, akkor ügyelj rá, hogy pár óránként cseréld ki, a kezed pedig mindig legyen tiszta a felhelyezés és az eltávolítás során egyaránt. De hidd el, sokkal jobb a hüvelyednek, ha inkább menstruációs kelyhet vagy betétet használsz.

Nyáron különösen oda kell figyelnünk arra is, hogy milyen fehérneműt viselünk, részesítsük előnyben a pamut alsóneműt, a strandon pedig mindig legyen nálunk váltás fürdőruha és száraz fehérnemű. Nedves környezetben ugyanis a mikroorganizmusok jobban tudnak szaporodni. Korábban részletesen is írtunk arról, hogy nyáron mikre figyelj oda, az erről szóló írásunkat itt találod.

Mi történik, ha nem kezeled a hüvelygombát?

A szakemberek szerint a hüvelygombához társuló panaszok kellemetlenül befolyásolják a mindennapi életünket, és az égő, viszkető érzés általában arra biztatja a nőket, hogy mielőbb menjenek el orvoshoz. Ez azért is fontos, mert téves kezelés folyományaként sajnos kialakulhat krónikus, visszatérő hüvelyi fertőzés, amikor akár havonta újra jelentkezhetnek a kellemetlen tünetek.

Hirdetés

Speciális összetétel (bórsav, tejsav, kamillakivonat) – hatásos segítség hüvelygomba ellen         

A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, bórsavval, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. Tejsav- és bórsavtartalma visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, kamillakivonata pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. Vény nélkül elérhető a legtöbb hazai gyógyszertárban. 
webp_net-resizeimage-5.png

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogytudor.blog.hu/api/trackback/id/tr6116587348
süti beállítások módosítása