Az életmódbeli szokásaink hatással vannak a szervezetünk működésére, beleértve a menstruációs ciklusunkat is. Mutatjuk, mit tehetsz annak érdekében, hogy a periódusod rendben legyen, illetve a PMS-tüneteid is enyhüljenek.
A menstruációt bonyolult folyamatok befolyásolják, ezért ne ijedj meg, ha időnként egy-két napot késik, vagy hamarabb jön meg a havi vérzésed. Ha rendszeres eltérést tapasztalsz, azaz 21 napnál gyakoribb, vagy 35 napnál ritkábban érkezik a menzeszed, az bizony problémára utal – mint ahogy az is, ha az erős vérzés 24 óránál hosszabban eltart, vagy ha szabályos ugyan, de 7 napnál tovább elhúzódik, ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimarad a menzesz, vagy ha ismételten és szokatlanul fájdalmas és görcsös jellegű a menzeszed. (A menstruációs problémákról bővebben itt írtunk)
A ciklust olyan hatások is befolyásolhatják, mint a
- szélsőséges táplálkozás,
- gyógyszerek mellékhatása,
- tartós stressz,
- erős fizikai aktivitás, kemény sport.
A menstruációs zavarok közé tartozik a PMS is, amelynek változatos tünetei igencsak meg tudják keseríteni mindennapokat.
Az orvosi vizsgálat mindkét esetben szükséges – akár a PMS tüneteivel küzdesz, akár cikluszavarod van –, hiszen csak így lehet kideríteni, mi áll a tünetek mögött. Amennyiben nincs szervi oka a menstruációs problémának, sokszor pár életmódbeli változtatás is elegendő ahhoz, hogy javíts a helyzeten. Mutatjuk, mit tehetsz:
Hozd magad lendületbe!
A rendszeres mozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezeted megfelelően működjék, ráadásul olyan hormonális változásokat idéz elő, amelyek a menstruációs ciklusra is pozitív hatással vannak. Mindemellett a szorongás és a depresszió is jóval ritkább és enyhébb azok körében, akik nap mint nap sportolnak. Az ajánlott minimális mozgásmennyiség heti 3 alkalommal 20-45 perc. Ez bármi lehet: úszás, futás, séta, jóga – de akár a kertészkedés is remek módszer lehet a pszichéd lenyugtatására és a tested feltöltésére. Fontos azonban, hogy a sporttal se ess túlzásba, ugyanis a túl kemény fizikai terhelés is okozhat menstruációs problémát.
Az egészséges étkezés minden szempontból fontos: érdemes a szénhidrátokkal csínján bánni, zöldségből, gyümölcsből sokat enni, a vitaminok közül pedig a B6-vitaminnak lehet szerepe a PMS tüneteinek enyhítésében. A szakemberek szerint tanácsos csökkenteni az alkohol, a koffein, a kristálycukor, a tejtermékek és az állati eredetű zsírok fogyasztását.
Ne stresszelj!
Tudjuk, könnyű ezt mondani, csakhogy a környezeti stressztől nagyon nehéz megszabadulni. Mégis érdemes energiát fordítanod arra, hogy megpróbáld kiiktatni az életedből a felesleges, rossz stresszt. Ha nehezen tudod kezelni a stresszes helyzeteket, vagy sokat szorongsz, érdemes pszichológus vagy pszichiáter segítségét kérned. De az is legalább annyira fontos, hogy megtanulj relaxálni, és jobban kezelni a stresszt. Menj el jógázni, meditálni, tanulj meg relaxációs gyakorlatokat, nyugtató légzéstechnikákat.
Használj barátcserjét
Kutatások igazolják, hogy a barátcserje gyógynövényi hatóanyagai képesek pozitívan befolyásolni az igen érzékeny női hormonális szabályozórendszert. Ilyen módon nem csupán a cikluszavart vagy a PMS jellegzetes testi tüneteit, hanem annak lelki komponenseit is enyhíthetik.
Akár PMS, akár cikluszavar okoz gondot, az életmódbeli változtatások mellett egyes gyógynövények (mint a már említett barátcserje), esetleg egyéb tünetenyhítő szerek használatával jelentős javulás érhető el, vagy akár rendezhető is a probléma.
Hirdetés
Vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer