Annak ellenére, hogy négyből három nő élete során legalább egyszer biztosan találkozik a hüvelygomba kellemetlen tüneteivel, még mindig sok a tévhit a fertőzés kialakulása körül. Tegyük ezeket helyre.
Ha egy év alatt legalább négy alkalommal van hüvelygomba-fertőzésed, akkor az már visszatérő gombás hüvelyfertőzésnek számít. A hüvelygomba kialakulását elősegítheti a nem jól szellőző ruházat, a dohányzás, a gyakori alkoholfogyasztás és az illatosított intim mosakodószerek használata. Ezek felboríthatják a hüvely kényes egyensúlyát, amely a kórokozók elszaporodásához vezethet. (Hogy milyen életmódbeli szokásokra érdemes odafigyelni, ha el akarjuk kerülni a gombás hüvelyfertőzést, arról a következő posztunkban fogunk írni.)
Mi köze a hüvelygombának a szénhidráthoz?
Akadnak olyan hajlamosító betegségek és gyógyszerek is – mint a cukorbetegség vagy a fogamzásgátló tabletta –, amelyek mellett visszatérő vendég lehet a hüvelygomba. Másrészt az is hüvelygombához vezethet, ha az orvosunk valamilyen betegség miatt antibiotikumot ír fel nekünk, és az antibiotikum nemcsak a kórokozókat pusztítja el, de a szervezet normál flóráját alkotó jó baktériumokat, köztük a hüvely védelmét biztosító tejsavbaktériumokat is. A szakértők ezért azt tanácsolják, hogy az antibiotikum mellé vagy utána használjunk probiotikumokat, így védjük a szervezetünk baktériumflóráját.
Más gyógyszerek is okozhatnak problémát: a fogamzásgátló tabletta szedése miatt megváltozik a szervezet hormonháztartása. A megemelkedett ösztrogénszint következtében pedig megnő a hüvelyhám sejtjeinek glikogéntartalma. Ez az úgynevezett összetett szénhidrát kedvezőbb körülményeket biztosít a gombák szaporodásához. Ha érzékeny a hüvelyflóránk az ösztrogénre, érdemes más védekezési módszer után nézni. Megjegyezném, hogy a spermicid tartalmú hüvelykrémek, kúpok sem a hüvelyflóra barátai. Jelenlétük befolyásolja a hüvely pH-értékét, így ezek is elősegíthetik a hüvelygomba elszaporodását.
Kevesen tudják, de a túlzott stressz szintén okozója lehet a visszatérő hüvelygombának. Egyes kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy a krónikus stressz során az agyalapi mirigyben felszabaduló stresszhormon (ACTH) meggyengíti a teljes test, így a hüvely védekezőrendszerét is.
A szénhidrát-anyagcsere zavarai – például a diabétesz – jelentősen rontják az immunrendszer működését. Jó tudni, hogy a cukorbetegségben olyan Candida-alfajok is okozhatják a hüvelyfertőzést, amelyek ellenállóbbak a szokásos gombaellenes szerekkel szemben, ezért diabétesz mellett kialakuló hüvelygomba esetén feltétlenül forduljunk nőgyógyászhoz.
Most pedig vegyük górcső alá a hüvelygomba kapcsán felmerülő leggyakoribb tévhiteket:
1. A hüvelygomba szexuális úton terjedő betegség
Nem, a hüvelygomba nem szexuális úton terjedő betegség, jóllehet a szexuálisan aktív nők körében gyakrabban fordul elő. A hüvelygombát a hüvelyben egyébként is jelen lévő élesztőgombafaj, a Candida albicans elszaporodása okozza, és az esetek többségében korántsem azért alakul ki, mert valaki védekezés nélkül érintkezett a partnerével (ettől függetlenül a gumióvszer használata továbbra is ajánlott).
A kezelés végéig lehetőleg kerülni kell a testi együttlétet, részint az aktus alatt érzett fájdalom miatt, részint azért – habár elég kicsi rá az esély –, mert akár férfi partnerünknek is átadhatjuk. Utóbbi azért is nehézkes, mert a Candida albicans számára a férfi nemi szerv bőre nem biztosít ideális, nedves környezetet. Extrém esetben a Candida albicans a körülmetéletlen férfi nemi szerv előbőre, a fityma alatt okozhat enyhe fertőzést, és ilyenkor a partner kezelése is szükséges.
2. A hüvelygomba szuperfertőző, ezért a WC-ülőkéről is elkaphatom
Nem, a hüvelygomba nem szuperfertőző és nem kapható el különböző tárgyak érintésétől. Ahogy azt említettük, ezek a gombák már eleve bennünk éltek. A túlszaporodásukhoz a hüvelyflóra egyensúlyának zavara biztosít kedvező feltételeket, vagyis a fertőzés egy törölközőről vagy egy ülőkéről nem fog „ránk ragadni”.
3. A hüvelygomba vérzéssel jár
Kijelenthetjük, hogy a hüvelygomba nem jár hüvelyi vérzéssel. Ha valakinek olyannyira viszket, hogy véresre kaparja a bőrét (ne tegyétek, mert csak ront a helyzeten), akkor láthat egy kis vért, de ez kizárólag a vakarás következménye. Ha mégis kifejezett vérzést tapasztalsz, azonnal keresd fel a kezelőorvosodat!
4. A hüvelygomba csak azokat érinti, akiknek rossz az intimhigiéniájuk
Sajnos ez sem igaz. A hüvelyben már jelen lévő gombák elszaporodásához a legyengült immunrendszertől kezdve a stresszes, kialvatlan állapotokon és az egészségtelen táplálkozáson át a rosszul szellőző ruházatig sok minden hozzájárulhat.
5. A hüvelygomba nem nagy dolog, nem kell vele foglalkozni
Azért nincs szövődménye a hüvelygombának, mert a folyamatos, sokszor már kínzó tünetei miatt képtelenség figyelmen kívül hagyni. Nem hinném, hogy bárki képes lenne a gyötrő tünetekről megfeledkezni. Egy hétköznapi hüvelygomba ellen többféle, a patikában vény nélkül kapható készítmény is elérhető. Forduljunk orvoshoz, amennyiben a gombafertőzés tünetei évente négy alkalomnál gyakrabban térnek vissza!
6. A hüvelygomba tüneteit nem lehet eltéveszteni
Nagy általánosságban a tünetek valóban könnyen azonosíthatók: az égő, viszkető érzés, a szeméremajkak kipirosodása, duzzanata, a túrós, darabos, fehér hüvelyváladék, a fájdalmas testi együttlét és a vizelés közben jelentkező érzékenység. Ugyanakkor jó tudni, hogy létezik tünetmentes hüvelygomba (erről bővebben itt írtunk), amelyre egyedül a szex közben érzett fájdalom hívhatja fel a figyelmet.
Hirdetés
Speciális összetétel (bórsav, tejsav, kamillakivonat) – hatásos segítség hüvelygomba ellen
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, bórsavval, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. Tejsav- és bórsavtartalma visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, kamillakivonata pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. Vény nélkül elérhető a legtöbb hazai gyógyszertárban.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz