Felfázásból hüvelyi fertőzés, bakteriális vaginózisból hólyaghurut: ördögi kör, ami rengeteg bosszúságot és fájdalmat okozhat. Némi odafigyeléssel megszakítható a fertőzések sorozata.
A hólyaghurut fájdalmas tünetei rengeteg nő mindennapjait keserítik meg, sok esetben még a szexuális életbe is bezavarhatnak, ahogy a bakteriális vaginózis is számos kellemetlenséggel jár. Amennyiben nem szeretnéd, hogy a két betegség felváltva okozzon bosszúságot, érdemes egy kis időt szánni arra, hogy megismerd az említett kórképek kialakulásának hátterét. Megelőzéssel ugyanis kivédhető, hogy a kellemetlen panaszok újra és újra felbukkanjanak.
A két betegség nem véletlenül jár kéz a kézben
Bakteriális hüvelyfertőzés akkor alakul ki, amikor a hüvely természetes baktériumflórájának egyensúlya valamilyen okból felborul. A hüvely védelmi vonalát alkotó Lactobacillusok száma ilyenkor csökken, és elszaporodnak a szintén a hüvelyben élő, de normál körülmények között problémát nem okozó baktériumok. Ekkor jelennek meg a kellemetlen tünetek: a bőséges, halszagra emlékeztető folyás, esetenként a viszkető, olykor égő, csípő érzés is, ami vizelés vagy nemi aktus közben fokozódhat. A megfelelő és hatékony kezelés nélkül fennáll az esély a fertőzés kiújulására, amely krónikussá is válhat, sőt, még hólyaghurutot is okozhat.
De mi köze a hüvelynek a hólyaghoz?
Nagyon is sok: a hüvelyben elszaporodó baktériumok ugyanis nem maradnak ott, hanem eljuthatnak egészen a húgyhólyagig. Ott szintén szaporodni kezdenek, húgyúti fertőzést, hólyaghurutot okozva, rosszabb esetben úgynevezett felszálló fertőzés alakulhat ki, abból pedig kismedencei gyulladás is létrejöhet.
A gáttájékon a hüvelybemenet, valamint a végbél- és a húgycsőnyílás igen közel van egymáshoz, így az említett testüregekből származó baktériumok a rövid, mindössze néhány centiméteres húgycsövön át könnyen elérik a hólyagot. Épp ezért nagyon fontos, hogy a WC-használat után a helyes irányba töröljük meg az intim testrészünket.
A hólyagban elszaporodó bacik fájdalmas tünetekkel, gyakori pisilési ingerrel és csípő, görcsös vizeléssel adnak hírt magukról.
Fordítva is követheti egymást a két betegség
Amikor hólyaghuruttal küzdünk, sok esetben antibiotikumot ír fel számunkra az orvos. Az antibiotikum azonban nem feltétlenül csak a kórokozókat pusztítja el, hanem a szervezet számára hasznos mikroorganizmusokat, köztük a hüvely védelmét ellátó tejsavbaktériumokat is, amelynek következtében felborulhat a hüvelyflóra egyensúlya, és elszaporodhatnak az ott élő kórokozók. Épp ezért nagyon fontos, hogy az antibiotikum-kúra után a patikában szerezzünk be hüvelyflóra-regeneráló készítményt, mert az segít megelőzni a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulását.
A megelőzést azzal is segíthetjük, ha kerüljük mindazokat a tényezőket, amelyek negatív hatással lehetnek a hüvelyflóránkra. Ezért inkább viseljünk pamut fehérneműt a műszálas helyett, irrigátort csakis akkor használjunk, ha az orvos úgy rendeli, mellőzzük az illatos intim mosakodókat, mossunk mindig kezet WC-használat előtt és után is, és ne feledjük a helyes törlésirányt: mindig elölről hátrafelé. Ami pedig a hólyagunkat illeti: fogyasszunk elég folyadékot, járjunk rendszeresen pisilni, ne tartogassuk a vizeletet, sőt, szex után is irány a WC.
Hirdetés

Medveszőlőlevélkivonat-tartalmú, vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer